еМагазин
Image default
ЧИСТА ОКОЛИНА

Царинска управа: Дополнително е подигнат степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад

Царинската управа (ЦУ) дополнително го подигна степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад и материи кои би можеле да го загрозат здравјето на граѓаните по најавите за истрага во соседството за увоз и согорување на опасен отпад од Италија.

– Согласно стратешките определби на Царинска управа во насока на безбедноста и здравјето на граѓаните, увозот и контролата на опасен отпад, како стока со ризик, секогаш е предмет на царинска контрола и во рамките на надлежностите на ЦУ истата се спроведува согласно законот. Тоа подразбира задолжително поседување на соодветна дозвола за увоз од надлежното Министерство, во случајов тоа е Министерство за животна средина и просторно планирање, велат од Царинската управа.

Согласно нивните податоци, посочуваат од ЦУ, компанијата „Блацион ДОО“ што се спомнува како увозник на опасен отпад во Бугарија не се појавува како испраќач во увозна царинска постапка во земјава.

– Вкупната количина на увезен отпад за изминатата година е 2.215 тони за кои што секој увозник уредно доставил дозвола издадена од соодветното министерство и при тоа не станува збор за увоз на опасен отпад, порачувааат од Царинската управа и додаваат дека во 2019 година само една компанија користела гориво од отпад.

Со цел утврдување на евентуални неправилности, прецизираат, Царинската управа во соработка со Министерството за внатрешни работи презема активности во насока на истражување на увозот на отпад.

– Овие активности продолжуваат во континуитет и со други надлежни институции, а за исходот од истите јавноста ќе биде навремено информирана, потенцираат од Царинската управа.

МИА/Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема токсичен и радиактивен отпад во италијанските контејнери во Бургас, заклучи бугарското обвинителство

Шилегов: Легално во земјава не е внесен опасен отпад, но треба да се провери

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Град Скопје со беспилотни летала ќе ги лоцира загадувачите

Редакција

Цементарница УСЈЕ не може да работи, ако не работат филтрите

Редакција

Инспекторатот на Град Скопје ќе врши вечерни снимања со дрон

Редакција