еМагазин
Image default
Македонија

Царовска даде исказ во Обвинителството за случајот со пензиите

Одговорно и отчетно постапувам со тоа што ја известувам јавноста и го информирам Јавното обвинителство за сите сознанија, изјави министерката за труд и социјална политика Мила Царовска откако денеска даде изјава во Јавното обвинителство во врска со непрефрлање на придонесите во Вториот пензиски столб изминатите десетина години.

Царовска не сакаше да изнесе повеќе детали, бидејќи постапката е во тек, а во Обвинителството била во својство на сведок.

Поканата до Царовска доаѓа откако до скопското Јавно обвинителство беше поднесена кривична пријава од Министерството за труд и социјална политика против непознати сторители за неуплаќањето средства во Вториот пензиски столб на 12 илјади осигуреници.

Според изјавата на министерката Царовска дадена минатата недела, 19 милиони евра за пензиско осигурување во изминатите десет години не се уплаќани во Вториот пензински столб.

МИА/Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Министерството за труд и социјална политика до Обвинителство достави кривична пријава за злоупотреби на пензискиот систем

На 12 илјади лица со години не им биле префрлани средства во вториот пензиски столб

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Албанскиот Парламент го ратификува пристапниот Протокол за членство на Македонија во НАТО

Редакција

„Таргет-Тврдина“ одложена поради одлучувањето за притворот на Мијалков во Апелација

Редакција

Брза помош во Кривичен на судењето за насилството во Собрание, му се слоши на обвинетиот Мунир Пепиќ

Редакција