еМагазин

Рубрика: Балкан

Балкан

Вучиќ им честиташе на Скопје и Атина: Србија прва ќе го признае соседот под новото име

Редакција
Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа во Нови Сад на отварањето на манифестацијата „Нови Сад-европска престолнина на младите“, им честиташе на премиерите Зоран Заев и Алексис
Балкан

Несреќа на Шар Планина: Во лавина загина заменик-министер во косовската влада

Редакција
Заменик-министерот за дијаспора на Косово, Аријан Даци, загина во лавина на Брезовица, која се наоѓа на косовската страна на Шар Планина, пишува српски blic.rs повикувајќи се
Балкан

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

Редакција
Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. – Штотуку го
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Во Грција биеjа камбани во знак на жалост за ратификацијата на Договорот од Преспа, седиштата на СИРИЗА ги чува полицијата

Редакција
Во грчка Вериа по ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент во знак на жалост биеjа камбаните, пренесува дописникот на „еМагазин“ од Солун. Седиштето
Балкан

Мицотакис: Тежок и тажен ден за Грција

Редакција
Денеска е тежок и тажен ден за Грција, порача лидерот на грчката опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис во изјавата дадена веднаш по изгласаната ратификација,
Балкан ТОП СТОРИИ

Договорот од Преспа ратификуван во грчкиот Парламент со 153 гласа

Редакција
Договорот од Преспа денеска беше изгласан и во грчкиот Парламент. За негова ратификација ЗА гласаа 153 пратеници, а ПРОТИВ 146 од вкупно 300 пратеници. Еден
Балкан

(ВО ЖИВО) Во грчкиот Парламент почна гласањето за Договорот од Преспа

Редакција
Во грчкиот Парламент почна гласањето за ратификација на Договорот од Преспа. Пратениците гласаат поединечно. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Договорот од Преспа ратификуван во грчкиот Парламент со 153
Балкан

Каменос повикува на масовни оставки на пратениците за да се блокира ратификацијата на Договорот од Преспа

Редакција
Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да
Балкан

(ВИДЕО) Вознемирувачки сцени на протестите против Договорот од Преспа во Атина и Солун

Редакција
Полицијата во Атина и Солун синоќа имаше многу работа. Освен во главниот град на Грција, протести против Договорот од Преспа, имаше и во Солун. Во
Балкан ТОП СТОРИИ

Ципрас ги потсети Комунистите за неправдата нанесена на Егејците: Оставам на вашата совест дали ќе гласате

Редакција
Два дена течеше расправата во грчкиот Параламент за ратификација на Договорот од Преспа, а денеска треба да се случи гласањето, кое беше најавено за синоќа.