еМагазин

Рубрика: Балкан

Балкан

(ВИДЕО) На протестот за името Македонија во Атина сериозни инциденти и повредени најмалку 15 лица

Редакција
Сериозни инциденти се случија за време на протестот против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент, повредени се најмалку 15 лица меѓу кои и еден фоторепортер,
Балкан ТОП СТОРИИ

Слаб одзив на протестот за името Македонија во Атина: Полицијата изброја 60 илјади граѓани

Редакција
На  протестот пред грчкиот Парламент, што е во тек и на кој има судири меѓу маскирани лица, веројатно припадници на екстремно десничарски групи и полицијата,
Балкан

(ВИДЕО) Шок бомби, солзавец и пиротехнички материјали за крај на протестот за името Македонија во Атина

Редакција
Инциденти се случија пред грчкиот Парламент за време на протестот во Атина организиран против Договорот од Преспа, јави дописникот на МИА од Атина. Група маскирани
Балкан

(ВО ЖИВО) Протест за името Македонија и против Договорот од Преспа во Атина

Редакција
Денеска во Атина од 14 часот по грчко или 13 часот по македонско време, се одржува нов протест против Договорот од Преспа и името Македонија.
Балкан

(ВИДЕО) „Алекандре Вучиќу, ова е крајот!“: Масовните протести во Србија продолжуваат

Редакција
Во Белград и оваа сабота се одржа нов, седми голем масовен протест „Стоп на крвавите кошули“ за демократски слободи под слоганот „Еден од пет милиони
Балкан

(ВИДЕО) Стотици автобуси со знамиња со Александар и сонцето од Вергина и тапани тргнаа за Атина на протест за името Македонија

Редакција
На денешните протести за името Македонија во Атина, илјадници Грци ќе пристигнат со автобуси, на свој трошок. Организаторите велат дека само од северниот дел на
Балкан ТОП СТОРИИ

„Тајните на Преспа“, „Во стапицата на Преспа“: Договорот за името осамна во грчките медиуми, 66% од Грците велат OXI

Редакција
Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и
Балкан ТОП СТОРИИ

Атина пред „експлозија“: Масовни протести и контрапротести за името, 1.500 полицајци, дронови и хеликоптери

Редакција
Во пресрет на ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент, атмосферата во Грција е особено вжештена. Закани преку телефон до пратениците кои го поддржуваат
Балкан

(Видео) Бизарности од посетата на рускиот претседател: Момче од Србија доби фризура а ла Путин

Никола Осило
Србија се уште не може да се соземе од посетата на рускиот претседател Владимир Путин и речиси секојдневно излегуваат баналности поврзани со восхитот кон светскиот
Балкан

(ВИДЕО) Како Дачиќ му ја пее „Каљинка„ на Путин

Редакција
Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ уште еднаш ги покажа своите пејачки способности. На рускиот претседател Владимир Путин кој беше во посета на Србија,