еМагазин

Рубрика: Балкан

Балкан

(ВИДЕО) Мали инциденти и четири приведени лица на ученичкиот протест во Солун против Договорот од Преспа

Редакција
Протестот во Солун организиран од ученици од средни училишта заврши со мали инциденти меѓу група маскирани лица и полицијата, а беа приведени четири лица, објавуваат
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) И грчките ученици ќе се „борат“ против Договорот од Преспа

Редакција
Договорот од Преспа ги мобилизираше и грчките ученици кои тврдат дека „демократијата ја продаде Македонија“ и организираат протести во Солун. Нивните врсници од Атина со
Балкан

Договорот од Преспа веројатно на средината на февруари или почетокот на март ќе дојде на ратификација во грчкиот парламент

Редакција
На средината на февруари или почетокот на март 2019, веројатно Договорот од Преспа ќе стигне за ратификација во Грција, според претседателот на грчкиот парламент, Никос
Балкан ТОП СТОРИИ

Се погласни најавите за корекција на границите на Косово: Можен ли е домино ефект?

Никола Осило
Албанскиот премиер Еди Рама по заедничката седницата на владите на Албанија и Косово во Пеќ за идејата за корекција на границите на Косово изјави дека
Балкан

Протест во Косово против албанската Влада затоа што „му помогна на Груевски да побегне“

Редакција
Членови на семејствата на осудените за настаните во Куманово во мај 2015 година протестираат утрово во Пеќ со барање за нивно ослободување и со обвинувања
Балкан ТОП СТОРИИ

Мистерија кој отстранил и уништил 105 гранични столбови, некои високи и до еден метар на грчко-македонската граница

Редакција
Грчката полиција отвори истрага за тоа кој отстранил 105 гранични столбови (маркери) на грчко-македонската граница, пишуваат грчките медиуми, пренесува дописникот на еМагазин од Солун. Столбовите,
Балкан

Поради мапата со Македонија и Северен Кипар, прераспределен цел сектор во грчката полиција

Редакција
По наредба на началникот на грчката полиција, вкупно 13 лица вработени во одделот одговорен за издавањето на нотесот за 2019, биле преместени во други служби,
Балкан ТОП СТОРИИ

(Фото) Грчката полиција повлекува нотеси и агенди со знакот на грчката полиција и мапа на кои пишува Македонија и Северен Кипар 

Редакција
Се повлекуваат нотеси/агенди за 2019 со знакот на грчката полиција, доставени за продажба до сите полициски служби низ цела Грција, бидејќи на отпечатената мапа пишува
Балкан ТОП СТОРИИ

MO на Србија: Не гласаа Црна Гора и Северна Македонија за Косово, тие гласаа против Србија

Редакција
Министерот за одбрана на Србија Александар Вулин изјави дека Србија треба да го смени својот став кон Македонија и Црна Гора, бидејќи во овие земји
Балкан

Вучиќ за гласањето за влез на Косово во Интерпол: Македонија и Црна Гора се секогаш против нас

Редакција
Српскиот претседател Александар Вучиќ, коментирајќи го гласањето за прием на Косово во Интерпол, изјави дека не е изненаден како вчера во Дубаи земјите од регионот