еМагазин

Рубрика: Балкан

Балкан

(Вознемирувачко видео) Златар во Атина уапсен за претепување до смрт на крадец

Редакција
Видео од грабежот на златара во центарот на Атина ја шокира Грција, пренесува дописникот на еМагазин од Солун. На видеото се гледа како крадец, преку
Балкан

Да имав моќ би го разрешила од претседателската функцијата, вели сопругата на албанскиот претседател Мета

Редакција
Претседателката на третата по голема албанска политичка партија, Движењето за социјалистичка интеграција, Моника Круемади изјави дека доколку би имала 92 пратеника ќе го разреши Илир
Балкан

Мицотакис на германскиот министер за надворешни работи му потврдил дека Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

Редакција
Позициите на Нова демократија во однос на Договорот од Преспа и ставот дека партијата нема да гласа за ратификацијата кога Договорот ќе дојде во грчкиот
Балкан

Визер: Летот од Ниш до Базел беше пренасочен поради чад во кокпитот

Редакција
Од авиокомпанијата Визер преку соопштение објаснуваат за пренасочување на летот од Ниш до Базел. “Летот W6 4263 на Wizz Air од Ниш до Базел, на
Балкан

Договорот од Преспа ги „подели“ Независни Грци

Редакција
Со различни позиции од оние на Панос Каменос, излегоа двајца пратеници од Независни Грци во однос на договорот од Преспа. Танасис Папахристопулос и Костас Зурарис
Балкан

„Економист“: Дали можноста за размена на територии помеѓу Србија и Косово поттикнува идеја за голема Албанија

Редакција
Британскиот весник Економист оценува дека само придвижувањето на идејата „за размена на територии меѓу Косово и Србија“ која, како што наведува, не е лесно изводлива,
Балкан

Мицотакис: Ако грчкиот парламент не го изгласа Договорот од Преспа, преговорите почнуваат од почеток

Никола Осило
Нова демократија ќе гласа против Договорот од Преспа, а другата страна треба да знае дека, ако не биде изгласан од грчкиот парламент, тогаш преговорите почнуваат
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Ладнокрвно убиство во Србија: Бабичка застрела бизнисмен сред улица

Никола Осило
Србија е вџашена откако во јавност беше објавено видеото од безбедносни камери кое открива детали за убиството на инвеститорот Зоран Трифуновиќ, што се случи пред
Балкан

Турски сезимолог: Расте ризикот од силен земјотрес во Истанбул

Редакција
Зголемен е ризикот реонот на Истанбул да биде погоден од силен земјотрес со интензитет од 7,5 до 7,7 степени според Рихтеровата скала, кој би можел
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Катарски емир му подари луксузен авион на Ердоган, вреден 367 милиони долари

Редакција
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган од катарскиот емир, шеик Тамим Бин Хамад ал-Тани доби на подарок луксузен авион Боинг 747-8, вреден околу 367 милиони долари. Авионот