еМагазин

Рубрика: Балкан

Балкан

ОН: Тачи, Харадинај и Пацоли не се поканети на Генералното собрание, приватно се во Њујорк

Редакција
Приштинската делегација, Хашим Тачи, Рамуш Харадинај и Беџет Пацоли, не добиле покана за седницата на Генералното собрание на ОН, и тие во Њујорк престојуваат приватно,
Балкан

ЕУ почна истрага за евентуална злоупотреба на еврофондови во Грција 

Редакција
Европската канцеларија за борба против измами (ОЛАФ) почна истрага во Грција за евентуална злоупотреба на средства од фондовите на Европската Унија наменети за бегалците. Грчките
Балкан

Анкета: Србите најмногу ги сакаат Грците, па Црногорците, а потоа Македонците

Редакција
Граѓаните на Србија најмногу во регионот ги сакаат Грците, потоа Црногорците, а на трето место се Македонците, покажуваат резултатите од истражувањето на „Фактор плус“, објави белградскиот
Балкан

(ВИДЕО) Аеродромот „Македонија“ во Солун ќе добие нов изглед

Редакција
Сопственикот на аеродромот „Македонија“ во Солун, германската компанија Fraport го престави новиот изглед на аеродромот, кој треба да биде финализиран во 2021 година, пренесува дописникот
Балкан

(Вознемирувачко видео) Златар во Атина уапсен за претепување до смрт на крадец

Редакција
Видео од грабежот на златара во центарот на Атина ја шокира Грција, пренесува дописникот на еМагазин од Солун. На видеото се гледа како крадец, преку
Балкан

Да имав моќ би го разрешила од претседателската функцијата, вели сопругата на албанскиот претседател Мета

Редакција
Претседателката на третата по голема албанска политичка партија, Движењето за социјалистичка интеграција, Моника Круемади изјави дека доколку би имала 92 пратеника ќе го разреши Илир
Балкан

Мицотакис на германскиот министер за надворешни работи му потврдил дека Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

Редакција
Позициите на Нова демократија во однос на Договорот од Преспа и ставот дека партијата нема да гласа за ратификацијата кога Договорот ќе дојде во грчкиот
Балкан

Визер: Летот од Ниш до Базел беше пренасочен поради чад во кокпитот

Редакција
Од авиокомпанијата Визер преку соопштение објаснуваат за пренасочување на летот од Ниш до Базел. “Летот W6 4263 на Wizz Air од Ниш до Базел, на
Балкан

Договорот од Преспа ги „подели“ Независни Грци

Редакција
Со различни позиции од оние на Панос Каменос, излегоа двајца пратеници од Независни Грци во однос на договорот од Преспа. Танасис Папахристопулос и Костас Зурарис
Балкан

„Економист“: Дали можноста за размена на територии помеѓу Србија и Косово поттикнува идеја за голема Албанија

Редакција
Британскиот весник Економист оценува дека само придвижувањето на идејата „за размена на територии меѓу Косово и Србија“ која, како што наведува, не е лесно изводлива,