еМагазин

Рубрика: Балкан

Балкан

Ќе повлече ли нога: Коѕијас не е член на Сириза, туку на Прато, кое има тројца пратеници

Редакција
Обвинувањата од Панос Каменос до Никос Коѕијас за лошо водење на тајните фондови, се чини, било тоа што ја прелеала чашата и го натера, сега...
Балкан

Коѕијас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Редакција
Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас преку неговиот Твитер профил, кусо по поднесената оставка,...
Балкан ТОП СТОРИИ

Ципрас по оставката на Коѕијас: Грција нема да прифати прием на Македонија во ниедна меѓународна организација без уставни измени

Редакција
Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од...
Балкан

По оставката на Коѕијас, Ципрас ќе го преземе неговото место за да го спроведе Договорот од Преспа

Редакција
Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифатил оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕиjас, соопштуваат од кабинетот на Ципрас. Ципрас му се заблагодарил на Коѕиjас...
Балкан ТОП СТОРИИ

Коѕијас поднесе оставка поради Договорот од Преспа

Редакција
Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиjас денеска поднел оставка, еден ден по напнатата средба во владиниот кабинет, кога избила расправија помеѓу министерот за одбрана,...
Балкан

Грчки медиуми: Коѕијас се заканил со оставка на вчерашната седница на грчката Влада

Редакција
Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос...
Балкан

Дачиќ: Знаеме дека не прислушкуваат „некои западни сили“

Редакција
Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека му е познато оти „некои западни сили ги прислушкуваат државниот врв на Србија“. Тој додаде дека...
Балкан

Девојче било заглавено со часови во автомобилот на македонските државјани кои загинаа во сообраќајката во Србија

Редакција
Седум лица загинаа, додека 27 се повредени во два стравични верижни судири кои се случија на автопатот Белград – Ниш, пред неколку дена, а причината...
Балкан

(ВИДЕО) “Тепачка“ за евтини пилиња: Србите од три сабајле чекаа да се отворат супермаркетите на Лидил

Редакција
Германскиот трговски ланец „Лидл“ денеска ги отвори своите први 16 супермаркети во 12 градови во Србија, во кои ќе бидат вработени над 1.500 лица. Супермаркети...
Балкан

(ВИДЕО) Гости и ЛГБТ-активисти од Македонија: Масовна посетеност на Парадата на гордоста во Приштина

Редакција
Припадници, активисти и поддржувачи на ЛГБТИ заедницата во Косово, под мотото „Во име на слободата“, ја одржаа денеска во Приштина Парадата на гордоста, која помина во...