еМагазин

Рубрика: Бизнис

Бизнис

Во блок-трансакција продадени 1.000 акции од Комерцијална банка

Никола Осило
Во блок-трансакција вредна 5,4 милиони денари денеска на Македонската берза се продадоа 1.000 акции од Комерцијална банка. Акциите се продадоа по цена од 5.400 денари
Бизнис ТОП СТОРИИ

Управата за финансиско разузнавање распиша тендер за набавка на три возила

Никола Осило
Управата за финансиско разузнавање – Министерство за финансии распиша тендер за набавка на три патнички моторни возила. Се бараат две возила седан или хеџбек и
Бизнис

Пораст на индустриското производство од 4.5 отсто

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, индустриското производство во септември 2018 година во однос на септември 2017 година се зголемило за 4.5 отсто Гледано
Бизнис

Акцијата на „Атлантик Група“ водечка на примарниот пазар на Загребската берза

Никола Осило
Во првите девет месеци од 2018 година, „Атлантик Група“ оствари вкупен приход од 518 милиони евра, органски раст на продажбата од 3,7 проценти во споредба на истиот период лани, додека благиот номинален
Бизнис ТОП СТОРИИ

Собранието распиша тендер за набавка на четири возила

Никола Осило
Собранието на Република Македонија распиша оглас за набавка на четири патнички моторни возила. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 3.500.000 денари. Главен критериум за доделување
Бизнис ТОП СТОРИИ

СОЗР на Владата купува гориво за 11 милиони денари

Никола Осило
Службата за општи и заеднички работи на Владата на Република Македонија распиша оглас за набавка на гориво за моторни возила. Проценетата вредност на договорот без
Бизнис ТОП СТОРИИ

Митко Јанчев и Советот на Општината Кавадрци против барањето на ИГМ да гради цинкара

Редакција
Советот на Општина Кавадарци едногласно изгласа против барањето за пренамена на земјиштето на ИГМ од Г2 во Г1. По ова прашање нема потреба повторно да
Бизнис ТОП СТОРИИ

Конечно: Од четврток авиолинија Скопје – Атина

Никола Осило
На Скопскиот аеродром в четврток (1 ноември) во 18 часот ќе биде одбележано воспоставувањето на директните летовите помеѓу Скопје и Атина од страна на грчката
Бизнис

Горивата поевтинуваат од 1,5 до 3,5 денари

Редакција
Цените на горивата од ноќеска на полноќ се намалуваат од 1,5 до 3,5 денари. Цената на „еуросупер БС-98“ се намалува за 3,5 денари, „еуросупер БС-95“
Бизнис ТОП СТОРИИ

Министерството за транспорт и врски купува пет лимузини

Никола Осило
Министерството за транспорт и врски распиша тендер за купување пет службени моторни возила (седан-лимузини). Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 4.237.288 денари. Главен критериум