еМагазин

Рубрика: Бизнис

Бизнис ТОП СТОРИИ

Големо намалување: Бензините поевтинуваат за четири денари, дизелот за 3,5

Редакција
Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за четири денари, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за 3,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Cashback World повторно ги изненади своите онлајн купувачи – овој пат со паметен „plug-in” за интернет пребарувачите

Редакција
Со новиот plug-in – „Cashback Helper“, интернационалната шопинг заедница Cashback World станува уште поголем извор на возбуда за своите 11 милиони членови од 47 земји...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Какви новини носи предлог-законот за јавни набавки?

Никола Осило
Предлог-законот за јавни набавки влезе во собраниска процедура и наскоро ќе се најде на гласање пред пратениците. Предлог-законот има европско знаменце и создава нормативни претпоставки...
Бизнис

Каква е развојната стратегија на Охридска банка?

Никола Осило
Стратегијата на Охридкса банка за наредните години останува насочена кон постигнување одржлив и профитабилен раст со освојување дополнително пазарно учество во трите пазарни сегменти: индивидуални...
Бизнис

Во скопскиот регион се создава половина од македонскиот БДП

Редакција
Скопскиот регион има најголемо учество во бруто домашниот производ во Република Македонија, покажуваат податоците објавени од Државниот завод за статистика. Според објавените податоци што се...
Бизнис

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција побара запирање на финансиски трансакции на сметки во Монако

Редакција
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција достави барање со Кнежевството Монако да ги запре финансиските трансакции на сметки во Монако на кои...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Поради стечај, акциите на Топлификација исклучени од котација на Македонската берза

Редакција
Одборот на директори на Македонската берза на седницата одржана на 23.11.2018 година донесе одлука за исклучување од котација на акциите издадени од Топлификација АД Скопје,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата го менува законот за данок на добивка

Никола Осило
Министерство за финансии подготвува предлог на закон за изменување и дополнување на законот за данокот на добивка поради потребата од појаснување и допрецизирање на одредбите...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на „Комунална хигиена“ за набавка на горива

Никола Осило
ЈП Комунална хигиена Скопје по распишаниот тендер за набавка на горива склучи договор со друштвото за производство, трговија и услуги „Пуцко петрол“ увоз-извоз ДООЕЛ с.Пласница....
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кулминација на превирањата во „Топлификација“: Судот одобри стечај, фрчат кривични пријави

Никола Осило
Со решение IV СТ 125-18 на првостепениот суд, кое во текот на оваа недела беше доставено до Топлификација АД, прифатено е барањето на Битар Холдинг...