еМагазин

Рубрика: Бизнис

Бизнис

МЗТ Пумпи оствари добивка од 1,4 милиони денари

Никола Осило
МЗТ Пумпи АД Скопје за периодот јануари – декември 2018 година оствари нето добивка по оданочување во износ од 1.495.000 денари, соопшти компанијата преку Македонската...
Бизнис

„Макошпед“ оствари добивка од 7,9 милиони денари

Никола Осило
„Макошпед“ АД Скопје за периодот јануари – декември 2018 година оствари добивка во износ од 7.905.000 денари, соопшти компанијата преку Македонската берза. Остварените вкупни приходи...
Бизнис

„Витаминка“ за своите вработени воведе дополнителни 3 месеци скратено работно време за родителите што се враќаат од породилно отсуство

Редакција
Одборот на директори на „Витаминка“ изгласа бенефиции во интерес на своите вработени по завршување на отсуството од работа поради бременост, раѓање и родителство. Според оваа...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Колку ќе загуби државата од измените на Законот за игрите на среќа?

Редакција
Рекордни 253 милиони евра, минатата година инкасирале државниот и локалните буџети од индустријата на игри на среќа. Од тоа, 135 милиони евра од директни приходи...
Бизнис

Народна банка очекува поволни движења во економијата

Редакција
Проценетите официјални податоци за домашниот бруто-производ (БДП) за четвртото тримесечје од минатата година покажуваат солиден економски раст од 3,7 %, на годишна основа, кој што...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Народна банка ја намали основната каматна стапка од 2,50 на 2,25 проценти

Редакција
Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка оцени дека постои простор за натамошно олабавување на монетарната политика и на седницата била донесена одлука за намалување...
Бизнис

АЕК: За пенкалата очекувавме понуда од 165 денари, за набавката направивме детална анализа

Редакција
Набавката на пенкала со циркони од страна на АЕК, на нож беше дочекана од страна на јавноста, а во врска со оваа набавка, од Агенцијата...
Бизнис

Владата се подготвува за Брегзит

Никола Осило
Владата на денешната седница ја разгледа информацијата за влијанието на Брегзит врз македонската економија. Задолжено е Министерството за економија во соработка со Министерството за финансии...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Шведски Диаверум најавува: Нови инвестиции и врвен медицински третман за македонските пациенти на дијализа

Редакција
Инвестиции во дополнително унапредување на медицинската услуга, едукација на стручен персонал и на пациентите и примена на најсовремената медицинска пракса во областа на третманот на...
Бизнис

Намален бројот на странски туристи

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јануари 2019 година изнесува 49.021 лица, а бројот на ноќевањата изнесува 102 691. Бројот...