еМагазин

Рубрика: Бизнис

Бизнис

Гранит склучи четири договори со Јавното претпријатие за државни патишта

Редакција
Од ГД Гранит АД преку Македонската берза известуваат дека компанијата потпишала нови договори со Јавното претпријатие за државни патишта: 1. Предмет на договорот: Рехабилитација и...
Бизнис

Комерцијална банка за менаџерскиот тим лани одвоила 2,5 милиони евра

Никола Осило
На вкупно 55 лица во Комерцијална банка, со посебни права и одговорности (менаџерски тим) исплатени се вкупно 154,1 милиони денари или околу 2,5 милиони евра...
Бизнис

„Силекс“ во загуба од 27 милиони денари

Никола Осило
„Силекс“ АД Кратово во текот на минатата година оствари загуба од 27 милиони денари, што е намалување во однос на претходната година кога компанијата имала...
Бизнис

„Еуромакс“ и македонскиот рударски потенцијал презентирани на најголемата светска рударска конференција

Редакција
„Еуромакс Ресоурцес“ (Еуромакс) викендов го презентираше проектот Иловица – Штука, како и рудниот потенцијал на државата, пред најголемите меѓународни инвеститори во рударството и рударски компании...
Бизнис

Осигурителниот пазар „цвета“: Раст на приходите од 10,4 проценти

Редакција
Осигурителниот пазар минатата година има пораст на приходите од 10,4 отсто, беше кажано денеска на прес-конференцијата во Стопанска комора. Лани имало раст во сите класи...
Бизнис

Над 800 илјади евра отштета ќе исплати осигурувањето за сообраќајката кај Ласкарци

Редакција
Осигурителната компанија „Еуросиг“ ќе треба да исплати отштета од над 800 илјади евра за сообраќајката кај Ласкарци. Претседателот на Советот на експерти на Агенцијата за...
Бизнис

Поскапуваат горивата

Редакција
Бензините, од ноќеска на полноќ, поскапуваат за два денара, а за денар дизелот и естра лесното масло за домаќинства, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика....
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на „Водовод и канализација“ за набавка на горива „тежок“ 400.000 евра

Никола Осило
„Водовод и канализација“ – Скопје  по распишаниот тендер за набавка на повеќе видови горива склучи договор со друштвото за производство, трговија и услуги „Пуцко петрол“...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Тендер „тежок“ 27.500 евра: Апелациониот суд Битола купува патничко возило

Никола Осило
Апелационен суд Битола распиша тендер за набавка на патничко возило. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 1.694.915 денари или околу 27.500 евра. Критериум за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Плати и надоместоци од 826.000 евра за членовите на Управниот одбор на Комерцијална банка

Никола Осило
Годишниот извештај на Комерцијална банка за минатата година објавен преку Македонската берза покажува дека на Управниот одбор се исплатени вкупно 50,8 милиони денари (826.000 евра)...