еМагазин

Рубрика: Бизнис

Бизнис

Пријавете се: М-НАВ регрутира нова генерација контролори на летање

Редакција
Македонска Навигација (М-НАВ) ги повикува сите заинтересирани полнолетни лица на возраст до 25 години да се пријават за една од најценетите, но и најодговорни професии...
Бизнис

„Окта“ ги зголеми приходите

Никола Осило
Финансиските резултати на „Окта“ во првата половина од 2018 година бележат значително зголемена профитабилност, како резултат на позитивниот ефект од залихите поради нагорниот тренд на...
Бизнис

МЗТ Пумпи оствари добивка од милион денари

Никола Осило
МЗТ Пумпи АД Скопје за периодот јануари – јуни 2018 година оствари позитивен финансиски резултат односно нето добивка по оданочување во износ од 1.022.000 денари,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

14 нови вработувања во Министерството за информатичко општество и администрација

Редакција
Министерството за информатичко општество и администрација објави оглас за 14 нови вработувања, на неопределено време. Се бараат техничари, а целиот оглас можете да го погледнете...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Нови вработувања во М-НАВ, плата до 56.485 денари

Редакција
Акционерското друштво за давање услуги во воздохопловната навигација, М-НАВ, објави оглас за седум работни места, на неопределено време. Се бараат обезбедувачи, советник, извршител… Највисоката плата...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Лукоил“ го доби тендерот на МЕПСО за набавка на гориво

Никола Осило
АД МЕПСО по распишаниот тендер за набавка на гориво за моторни возила склучи договор со друштвото за трговија на нафтени деривати и услуги „Лукоил Македонија“....
Бизнис

Фабрика Карпош оствари добивка од 3,3 милиони денари

Никола Осило
Во периодот од 01.01-30.06 2018 година Фабрика „Карпош“ АД Скопје оствари позитивен финансиски резултат прикажан во поединечниот неревидиран биланс на успех, соопшти компанијата преку Македонската...
Бизнис

Нови директори на Државниот комунален инспекторат и Дирекцијата за радијациона безбедност

Никола Осило
Владата го именуваше Сали Ајдини за директор на Државниот комунален инспекторат, соопшти владината прес-служба. Рухан Иљази е именуван за директор на Дирекцијата за радијациона безбедност,...
Бизнис

Стопанска банка Битола ја зголеми добивката

Никола Осило
Во првата половина од годинава Стопанска банка а.д. Битола оствари позитивен финансиски резултат, односно бруто-добивка во износ од 44,77 милиони денари, што е значително подобрување...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Фото) Партизанска како скопски Лас Вегас, коцкарници на секој чекор

Редакција
Продолжува трендот на отварање на казина или спортски обложувалници на булеварот Партизански одреди во Скопје. Само во текот на летово на местото познато како Симпо,...