еМагазин

Рубрика: ЧИСТА ОКОЛИНА

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Почист воздух можеби ќе дишеме за 2 години

Редакција
Владата бара финансиска и техничка помош од меѓународните донатори во борбата против аерозагадувањето и спроведувањето на двегодишниот национален план  со кој се очекува намалување на
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Екологисти: Методот на Митко Јанчев е евтин триумфализам, потребна е сериозна акција против загадувачите

Никола Осило
Откако градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев објави дека со аеросолизација односно таканаречен вештачки дожд се бори против загадувањето, се јавија еколошки активисти кои тврдат дека
ЧИСТА ОКОЛИНА

(ВИДЕО) Митко Јанчев со вештачки дожд се бори против ПМ честичките во Кавадарци

Редакција
Аеросолизација за намалување на загадениот воздух, предлага градоначалникот на Кавадрарци, Митко Јанчев. “Оваа метода за прв пат се применува во Општина Кавадарци“, информираше градоначалникот Јанчев
ЧИСТА ОКОЛИНА

Неделен извештај за измерени средно-дневни вредности на емисии од главните емисиони точки во Цементарница Усје

Редакција
Цементарницата Усје објави неделен извештај за измерени средно-дневни вредности на емисии од главните емисиони точки во фабриката, за периодот од 30.11.2018 – 06.12.2018 година. Извештајот
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Затворена е дивата депонија долж Кејот на Вардар, кај мостот „Газела“ во Карпош

Редакција
еМагазин неодамна упати критика до градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев дека ништо не презема за да го среди пороблемот со загадувањето во најзагадената општина
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Во скопската општина Гази Баба запленети еден тон отпадни гуми

Редакција
Општинските инспектори за животна средина на Општина Гази Баба запленија 1 тон и 50 килограми отпадни гуми во ромското маало на ул. Методија Андонов Ченто,
ЧИСТА ОКОЛИНА

„О2 Иницијатива“: Половина од мерните станици имаат проблем, анализата на Владата за намалувањето на загадувањето не важи

Редакција
Од вкупно 18 станици во цела држава, на 10 не работат дали еден, дали повеќе инструменти. Што значи дека повеќе од пола мерни станици во
ЧИСТА ОКОЛИНА

Надлежните со препораки поради загадениот воздух: Ограничете престој на отворено

Редакција
На мерните станици Скопје – Бутел, Центар, Карпош и Ректорат, Кичево, Куманово, Миладиновци, Струмица, Битола 1, Тетово и Кавадарци е надмината вредноста на ПМ10 честичките
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Не се дише, Кавадарци се гуши

Редакција
Не се дише, Кавадарци се гуши. Вака реагираа синоќа кавадарчани откако концентрацијата на ПМ 10 честичките ја достигна вредноста од 425 микрограми на кубен метар,
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Твитер „гневен“ за загадувањето: „Со влакната во носот против ПМ честички“

Никола Осило
Загадувањето на воздухот и нерешителноста на Владата во справување со овој проблем повторно предизвикаа лавина реакции меѓу граѓаните и на социјалните мрежи. Ви пренесуваме дел