еМагазин

Рубрика: ЧИСТА ОКОЛИНА

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(ВИДЕО) Шилегов на расправата за аерозагадувањето во Собрание си играше игричка на мобилниот

Редакција
Колку е заинтересиран градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов за решавање на многу сериозниот проблем со загадувањето „покажа“ на денешната комисиска расправа во Собранието, наменета за
ЧИСТА ОКОЛИНА

Цементарница УСЈЕ ги отвора вратите за граѓаните за да се запознаат со работата

Редакција
Цементарница УСЈЕ АД Скопје е компанија која од 2011 година има Интегрирана А еколошка дозвола со оперативен план од Министерството за животна средина и просторно
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Европската агенција за животна средина: Македонија е најзагадена земја во Европа

Редакција
Со загадување десет пати повеќе од препорачаните нивоа, Македонија е најзагадената земја во Европа, покажуваат податоците на Европската агенција за животна средина (ЕЕА), објави Еуроњуз.
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Црн облак се надвисна врз Скопје – градот кандидат за зелена престолнина

Никола Осило
Црн облак од чад вечерва се појави над Скопје на денот кога јавноста беше запознаена со кандидатурата за најзелен град. Изворот на чадот е непознат,
ЧИСТА ОКОЛИНА

Што содржи апликацијата со која Град Скопје конкурирал за „Европска зелена претстолнина 2021“

Редакција
Градот Скопје апликацијата за „Европска зелена претстолнина 2021“ ја поднел во октомври годинава. „Апликацијата која е на 150 страници содржи вовед и опширни одговори на
ЧИСТА ОКОЛИНА

Европската комисија ја прифати кандидатурата на Град Скопје за „Европска зелена претстолнина 2021“

Редакција
Европската комисија ја прифати кандидатурата на Град Скопје за престижното признание „Европска зелена престолнина“ во 2021 година. „Оваа награда која е воведена во 2010 година
ЧИСТА ОКОЛИНА

Владата ќе му даде кредит на Југохром за да стави филтри за заштита од загадување

Редакција
Владата ја задолжи Македонската банка за поддршка на развојот да склучи договор за кредит со Друштвото за производство, трговија и услуги Југохром АЛЗАР ДООЕЛ увоз-извоз
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) МојВоздух со сателитски податоци за загадувањето: Што може да се открие преку нив

Редакција
Најновата верзија на апликацијата МојВоздух за Android има сателитски податоци над Балканот, информираше нејзиниот креатор Горјан Јовановски, пренесува medium.com. Со помош на сателитските податоци може да се
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Град Скопје со беспилотни летала ќе ги лоцира загадувачите

Редакција
Градот Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Скопјани со протест побараа сериозни мерки против загадувањето на воздухот

Никола Осило
Спроведување итни мерки против загадувањето во Скопје побараа граѓани денеска на протест пред канцелариите на Град Скопје. На протестот, што се одржа  под мотото „Време