еМагазин

Рубрика: ЧИСТА ОКОЛИНА

ЧИСТА ОКОЛИНА

Македонците „удрија“ на купување автомобили: Се помалку граѓани се возат со автобус и воз

Никола Осило
Учеството на одделните видови на патничкиот копнен сообраќај, во изминатиот период не се менува значително. Патничките автомобили и натаму се најдоминантното превозно средство во патничкиот
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Кајакарење пред Владата

Редакција
Активистите утрово кајакареа по бетонската река пред Владата за да ја подигнат свеста кај јавноста за значењето на недопрената природа и прекрасните речни долини и
ЧИСТА ОКОЛИНА

Kој му ја укинал заштитата на Водно ако било заштитено во 1976 и во 1991 година?

Редакција
„Водно е заштитено подрачје и како такво треба да се третира од страна на државата“, категорични се екологистите. Освен Законот за заштита на природата од
ЧИСТА ОКОЛИНА

Активистите до Шилегов: Што ве чека допрва ако сега сме каприциозни и малкумина

Редакција
Еко-активистите кои се против изградбата на гасоводот на Водно, упатија отворено писмо до градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов кој во една прилика, ги нарече
ЧИСТА ОКОЛИНА

Преку замена на неразградливите пластични кеси, до почиста животна средина

Редакција
Во пресрет на 15. Септември – Меѓународниот ден за чистење на планетата (World Cleanup Day), Пивара Скопје, Пакомак и Амбасадата на Кралството Холандија, спроведоа акција
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Концесионер за копање на руда уништи планинарски патеки под Руен

Редакција
Планинарските патеки под врвот Руен и Сокол, кои се маркирани, обележани и снимени на ГПС се уништени од правење на мрежи од патишта и остатоци
ЧИСТА ОКОЛИНА

„Го сакам Водно“: Дали Македонија оди кон ЕУ, зависи и од односот кон Водно

Редакција
Граѓанските активисти за спас на Водно, велат дека дебатата што се одвива во Град Скопје е далеку од она што тие го бараат, соочување на
ЧИСТА ОКОЛИНА

Прекината изградбата на гасоводот на Водно, Шилегов повика на дебата

Редакција
Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје денеска информираше дека се прекинати сите градежни активности за изградба на гасоводот на Водно сè до завршување на процесот на
ЧИСТА ОКОЛИНА

Со поддршка на УСЈЕ невладината „Го грин“ организира „Камп за климатски промени“ за млади екологисти

Редакција
Еколошко лидерство, одржлив развој и климатски промени се главните теми на „Кампот за климатски промени“, кој се одржува во Охрид, во организација на невладината организација
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Граѓани седнаа пред багерите на Водно

Никола Осило
Граѓани се одзваа на повикот на здружението „Го сакам Водно“ и застанаа пред багерите ќе се обидат да го спречат кастрењето на шумата и изградбата