еМагазин

Рубрика: ЧИСТА ОКОЛИНА

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Потресно сведоштво на домородците: Ранчери намерно го опожаруваат Амазон

Никола Осило
Пожарите во Амазон се подметнуваат намерно од ранчери кои сакаат шумите да ги претворат во полиња за пасење на стоката, обвинуваат членови на амазонското племе...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Горат „белите дробови“ на планетава: Во Амазон пожар на територија голема колку Велика Британија

Никола Осило
До несогледливи последици по населението во светот може да доведат големите шумски пожари што го зафатија Амазон. Сателитските снимки покажуваат дека гори шума на површина...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Масакрирани дрвја во скопски Капиштец

Никола Осило
Загрижени граѓани на социјалните мрежи постираа фотографии и видеа на кои може да се види како се сечат дрвја во скопската населба Капиштец. Тие регираат...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Медицински отпад среде тротоар во Тетово

Никола Осило
Систем за инфузија со остатоци од крв во пластичната цевка фрлен на земја пред контејнер може да се забележи на улицата „Цветан Димов“ кај контејнерите...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Во Кочани протест за загадување на воздухот од фабрика за хартија

Никола Осило
Граѓани кои живеат во непосредна близина на фабриката за хартија „Пејпар мил“ во Кочани денеска излегоа на едночасовен мирен протест поради загадувањето на воздухот од...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Зошто е важно што концесиите за каменоломи во Лабуниште да бидат раскинати

Редакција
Не е во ред во населено место од 10.000 жители да има шест концесии. Тоа првично не е со начелата за животната средина, но истовремено...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Мечкин Камен исчистен од ѓубрето по прославата на Илинден

Редакција
Јавното комунално претпријатие „Комуна“ го чистеше целиот простор на Мечкин Камен во Крушево откако заврши централната прослава за одбележување на празникот Илинден. Општина Крушево објави...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Галерија) Граѓаните во ѓубре го оставија споменикот Мечкин Камен

Редакција
Граѓаните кои присуствуваа на прославата на Денот на Републиката на Мечкин Камен во Крушево оставија хаос зад себе. По нивното присуство споменикот се „дави“ во...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Повторно грда слика: Вреќа со градежен шут на дното на Охридско езеро

Редакција
Вреќа со градежен шут (трски, гипс, камења), е пронајдена на длабочина од 14 метри на околу 500 метри од брегот на езерото кај плажата Срјшче....
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) На туристите им е смачено од ѓубрето во Охрид

Редакција
Нуркачкиот центар „Акватек“ објави порака и фотографии испратени од турист во Охрид до нив. „Почитувани, ме стега грлото кога на секој чекор собирам отпад наместо...