еМагазин

Рубрика: Да помогнеме

Да помогнеме

СОС Детско село со акција ноќите во Скопје да блескаат со љубов

Редакција
Овие неколку денови во Скопје блеска празничната магија. За да ја збогатат, СОС Детско село заедно со над 50 „Места со срце“ ги отворија вратите...
Да помогнеме

(Фото) Мајката моли за нејзината ќерка Мери: Потребна и е нашата хуманост да стане од инвалидска количка

Редакција
На Мери Тошевска (Китеска) и е потребна нашата помош, пишува „Порта.мк“. „Направена е магнетна резонанса на глава и р’бет. Од Турција добиен е одговор дека...
Да помогнеме

Трпковска: Син ми не е избеган од дома, Ве молам помогнете ми да го најдам

Редакција
Пинета Секондо Пино се уште не е најден, а мајката Маја Трпковска повторно на социјалните мрежи упати апел за негово пронаоѓање. „Ве молам помогнете ми...
Да помогнеме

(Видео+Фото) Донирајте и создадете ѕвезда на небото на СОС Детско село

Редакција
Започнаа празниците и полека секое срце се исполнува со топли и пријатни чувства. Сепак, тоа е најважно и треба среќата да блеска кај секој од...
Да помогнеме

СОС Детско село и оваа година ќе го исполни Скопје со љубов преку „Место со срце“

Редакција
Веќе традиционално, втора година по ред, и овој декември на 27ми, 28ми и 29ми поголем број ресторани и кафетерии ќе се трансформираат во „Место со...
Да помогнеме

(Фото) Доволно мака за „тетката со кибритчињата“: Да помогнеме, да и олесниме

Редакција
На фејсбук-страницата „Стопли срце“ има апел за помош на 66-годишна жена, која секојдневно преживува голгота. Хуманитарната акција е во тек, одредена помош е собрана, но...
Да помогнеме

Телефонски броеви на кое може да се јавите ако забележите бездомници

Редакција
Министерството за труд и социјална политика повторно започна активности за заштита и сместување на бездомните лица кои се наоѓаат во импровизирани живеалишта под Кале, а...
Да помогнеме

(Фото) Се бара хакер да го хакне телефонот на исчезнато момче, мајката моли за помош

Редакција
На социјалните мрежи од синоќа се споделува пост на Маја Трпковска која моли за помош за да се пронајде нејзиниот син. Овој пост го споделија...
Да помогнеме

Апел: На Стоимен Стоилов му треба помош да ја преброди зимата

Никола Осило
Откако на социјалните мрежи се појавија фотографии на кои се гледаат тешките услови за живот на 60 годишниот Стоимен Стоилов од село Цера, започна акција...
Да помогнеме

Започна проектот „И јас сум Дедо Мраз“: Да купиме подароци за дечињата во социјален ризик

Редакција
Деновиве започна хуманитарниот проект „И јас сум  Дедо Мраз“, преку кој се собираат подароци за деца од сиромашни семејства и висок социјален ризик. Мисијата е...