еМагазин

Рубрика: ДОБРОСОСЕДСТВО

ДОБРОСОСЕДСТВО

По 20 години пауза: Договор за одбранбена соработка меѓу Грција и нашата земја

Никола Осило
Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска на денешната билатерална средба со министерот за национална одбрана на Грција, Евангелос Апостолакис, дел од високата грчка делегација предводена од
ДОБРОСОСЕДСТВО

Грчките пилоти ќе го чуваат македонското небо бесплатно

Редакција
Стабилноста на регионот е цената што треба да и ја плати земјава на Грција за надзорот на безбедноста на македонскиот воздушен простор, кој согласно она
ДОБРОСОСЕДСТВО

Филипче и неговиот грчки колега договорија обуки на лекарите, научни програми, размени

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче, денеска во Владата оствари средба со грчкиот министер за здравство Андреас Ксантос, во рамки на официјалната посета на премиерот на
ДОБРОСОСЕДСТВО

Што договорија Николовски и неговиот грчки колега

Редакција
Во рамки на официјалната посета на претседателот на Владата на Грција, Алексис Ципрас, министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски имаше билатерална средба со неговиот
ДОБРОСОСЕДСТВО

Министрите од Македонија и Грција на билатерални средби и заедничка седница

Редакција
По пречекот на премиерот Алексис Ципрас и делегацијата на Владата на Грција, кои престојуваат во нашата земја во еднодневна официјална посета, премиерите Заев и Ципрас се
ДОБРОСОСЕДСТВО

Ципрас за МИА: Вратоврската од Заев ми е во биро, за да ме потсетува на историскиот момент

Редакција
Во пресрет на утрешната посета на Скопје, првпат во интервју за медиум од Северна Македонија, премиерот на Грција, Алексис Ципрас за МИА ги отвора картите
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

(Видео) Македонските специјалци со колегите од Албанија и Косово ги покажаа своите вештини

Никола Осило
Под името „Western Balkan`s Flash“ денеска се одржа заедничка тактичко-показна вежба на полициите на нашата држава, Република Албанија и Република Косово во касарната Ѓорче Петров,
ДОБРОСОСЕДСТВО

Ципрас: Грчкото претприемништвото може да игра водечка улога во економскиот развој на Северна Македонија

Редакција
Грчкото претприемништвото има можност да игра водечка улога во економскиот развој на Северна Македонија поради важниот и позитивен моментум што го создаде Договорот за Преспа,
ДОБРОСОСЕДСТВО

На Мешовитиот комитет со Грција биле разгледувани учебниците по историја и географија за основно и средно образование

Редакција
На дводневната втора по ред средба на Заедничкиот интердисциплинарен комитет за историски, образовни и археолошки прашања на Северна Македонија и на Грција што се одржа
ДОБРОСОСЕДСТВО

Димитров и Анагностопулу потпишаа Спогодба за отворање на Маркова нога-Лемос

Редакција
Шефот на дипломатијата Никола Димитров и алтернативната министерка за надворешни работи на Грција, Сиа Анагностопулу денеска во Скопје потпишаа Спогодба за отворање на нов граничен премин