еМагазин

Рубрика: ДОБРОСОСЕДСТВО

ДОБРОСОСЕДСТВО

Грчката државна новинска агенција АНА-МПА ги праша Грците колку добро ја познаваат ПЈРМ

Редакција
Грчката државна новинска агенција АНА-МПА квизот што редовно го објавува на својот официјален сајт овој пат го посветува на Македонија и ги повикува читателите да
ДОБРОСОСЕДСТВО

Договори за кофинансирање грантови за прекуграничка соработка меѓу Македонија и Грција

Редакција
Во Владата денеска беа потпишани договори за национално кофинансирање на грантови за 40 проекти кои ќе се реализираат преку ИПА-програмата на ЕУ за прекугранична соработка
ДОБРОСОСЕДСТВО

Поети од Македонија и Бугарија заедно читаа поезија

Редакција
Десетина поети од Струмица и Благоевград, Бугарија денеска во рамките на настанот „Поетски дијалози“ читаа своја поезија. Пред публиката се претставија поетите Никола Маџиров, Киро
ДОБРОСОСЕДСТВО

Потпишани осум договори за проекти за прекугранична соработка меѓу Македонија и Косово

Редакција
Осум договори за национално кофинансирање на проекти во рамки на  Програмата за прекугранична соработка меѓу Македонија и Косово 2014-2020, од првиот јавен повик во вредност
ДОБРОСОСЕДСТВО

Македонија и Грција со заедничка гранична проверка за откривање радиоактивни материи

Редакција
Македонија и Грција ќе воспостават заедничка проверка на граничните премини за откривање радиоактивни опасни материи и ќе ја подобрат соработката за да се намалат ризиците
ДОБРОСОСЕДСТВО

(ВИДЕО) Неколку компании од Македонија со штанд на Меѓународниот саем во Солун

Редакција
Со присуство на министерот за информатички технологии, Дамјан Манчевски и со штанд на неколку компании, и Македонија учествува на 83-от Меѓународен саем во Солун. Според
ДОБРОСОСЕДСТВО

Македонија и Грција ќе ги намалат цените во роаминг

Редакција
Македонија и Грција како соседи имаат обврска кон своите граѓани покрај тоа што се соседи и да бидат партнери и постојано да соработуваат. Ова е
ДОБРОСОСЕДСТВО

Помалку контроли и царинење: Македонија и Србија заедно ќе го управуваат Табановце-Прешево

Редакција
Премиерот Зоран Заев и претседателот на Србија Александар Вучиќ, денеска се сретнаа на граничниот премин Табановце-Прешево каде најавија дека ќе започне да се применува заедничкото
ДОБРОСОСЕДСТВО

„Хај скардус треил“ ги поврзува Албанија, Македонија и Косово со можности за планинарење во должина од 495 км

Редакција
Нов транснационален планински туристички производ „Хај скардус треил“ (High Scardus Trail) кој ги поврзува планинските масиви во пограничните области на Албанија, Македонија и Косово беше
ДОБРОСОСЕДСТВО

Заев: Гледате дека моите суети ги ставам на страна, сакам искрено да градам пријателство

Редакција
Правам сè за да изградам пријателство. Гледате дека моите суети ги ставам на страна, сакам искрено да градам пријателство. Бугарија е партнер на Македонија и