еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија

Од близина е пукано во возилото: Обвинителство со детали за убиството на таткото и синот во Слупчане

Редакција
Основното јавно обвинителство Куманово изврши увид во близина на с. Слупчане каде синоќа беше пронајдено возило кон кое биле истрелани повеќе куршуми. „На увидот беше
Македонија ТОП СТОРИИ

Поради неважечките ливчиња не се избра градоначалник во Ново Село во првиот изборен круг

Редакција
Неважечките 103 ливчиња се причина да нема избор на градоначалник на Општина Ново Село на вчерашните предвремени избори. Имено, кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Николчо Стоилков
Македонија

„Изборен трилер во Скопје – речиси изедначени Пендаровски и Силјановска“: Грчките медиуми за претседателските избори

Редакција
Грчките медиуми во текстовите посветени на првиот круг од претседателските избори во Северна Македонија, акцентот го ставаат на на малата излезеност и малата разлика меѓу
Македонија ТОП СТОРИИ

„Слаб одзив, вториот круг неизвесен“: Што коментираат странските медиуми за претседателските избори

Редакција
„Кандидатите на владејачката СДСМ и на националистичката ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат на вториот круг од претседателските избори во Северна Македонија на 5 мај, откако двајцата
Македонија ТОП СТОРИИ

Охриѓани новиот градоначалник ќе го бираат во вториот круг од изборите: Кој доби најмногу гласови?

Редакција
Официјалните податоци што ги објави Државната изборна комисија (ДИК) во врска со одржаните предвремени избори за градоначалник покажуваат дека охриѓани идниот градоначалник ќе го добијат
Македонија ТОП СТОРИИ

Најнови податоци од ДИК: Пендаровски 322.605, Силјановска-Давкова 318.247, Река 79.725 гласа

Никола Осило
Според првичните резултати објавени на веб страницата на Државната изборна комисија (ДИК) од обработени 99,57  отсто од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата
Македонија ТОП СТОРИИ

Мртва трка на претседателските избори: Пендаровски 315.434, Силјановска Давкова 314.541 гласови

Никола Осило
Последните податоци на Државната изборна комисија (ДИК) при пребројани гласачки ливчиња од 3.434 избирачки места или 97,78 отсто од вкупниот број гласови покажуваат дека Стево
Македонија

МОСТ: Пендаровски освоил 44,47 проценти, Силјановска Давкова 44,32 отсто од гласовите

Никола Осило
Стево Пендаровски освоил 44,47 проценти наспроти Гордана Силјановска Давкова која има осоено 44,32 отсто од гласачите кои денеска гласаа на шестите претседателски избори, а за
Македонија ТОП СТОРИИ

Преброени над 80 проценти од гласовите: Пендаровски 42,59 отсто, Силјановска 41,60 и Река 11,57

Редакција
Според првичните резултати објавени на веб-страницата на Државната изборна комисија (ДИК) од обработени 81,38 отсто од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево
Македонија

Преброени над половина од гласовите: Пендаровски 42,71 отсто, Силјановска 41,08 и Река 12,05

Редакција
Според првичните резултати објавени на веб-страницата на Државната изборна комисија (ДИК) од обработени 53,76 отсто од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево