еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија

Шекеринска и Османи: Граѓаните им дадоа легитимитет на институциите да продолжат понатаму

Редакција
Граѓаните кои вчера излегоа на референдумот и дадоа поддршка за интегрирањето на Македонија во ЕУ и НАТО преку Договорот со Грција, им даваат целосен легитимитет
Македонија

Заев: Деновиве ќе се знае дали ќе има договор со опозицијата или ќе се оди на избори

Редакција
За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните
Македонија ТОП СТОРИИ

По референдумот: Русија внимателно ја следи состојбата во Македонија, очекува да се почитува законот

Редакција
Кремљ внимателно ја следи ситуацијата во Република Македонија по вчера одржаниот референдум за промена на името и членството на земјата во НАТО и ЕУ, изјави
Македонија

Грчките партии со непроменети позиции и по референдумот

Редакција
Резултатот од вчерашниот рефрендум во Македонија, не ги промени позициите на грчките партии. Нова демократија и Движење за промена и понатаму се против Договорот од
Македонија ТОП СТОРИИ

Могерини и Хан: Граѓаните рекоа „да“, Собранието на потег

Редакција
Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, во заедничка декларација, порачаа дека огромното мнозинство од граѓаните ја
Македонија

Што пишуваат светските агенции: Договорот од Преспа е се уште актуелен и покрај неуспехот од референдумот

Редакција
Светските агенции во своите утрински извештаи му даваат забележлив простор на вчерашниот референдум во Македонија, оценувајќи дека Договорот од Преспа е се уште актуелен, и
Македонија

Бугарско МНР : Време е политичката елита на Македонија да покаже зрелост

Редакција
Веруваме дека демократијата е вкоренета во општеството на Република Македонија. Референдумот е највисок демократски чин – со изразената волја на оние кои учествувале во него и
Македонија

Грчките медиуми за референдумот во Македонија: „Победа на „ДА“ во ПЈРМ, но без потребната излезност“

Редакција
Грчките медиуми во своите извештаи за вчерашниот референдум во Македона акцентот го ставаат  на излезноста и на процентот граѓани што гласаа „ЗА“. „Победа на „ДА“
Македонија ТОП СТОРИИ

По референдумот, Столтенберг повикува на конструктивност и одговорност од партиите

Редакција
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг по референдумот повтори дека вратите на Алијансата остануваат отворени за Македонија, но дека сите национални процедури мораат претходно да се
Македонија

Во Кривичен денеска рочиште за „Титаник 2“

Редакција
Во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето за предметот на СЈО „Титаник 2“ што се однесува на изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година. Минатото