еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија

Референдумот ќе го следат 383 домашни и 286 странски набљудувачи

Редакција
Референдумот за договорот со Грција на 30 септември ќе го следат 383 домашни и 286 странски набљудувачи, објави Државната изборна комисија на својата веб страница.
Македонија

„Тендери“ на СЈО одложено поради отсуство на бранителите

Редакција
Поради остсутво на бранителите на обвинетите, денеска во Кривичниот суд не се одржа рочиштето за предметот на СЈО, „Тендери“ во кој првообвинета е поранешната министерка
Македонија

Поранешниот бодигард на Спасовски за насилството во Собранието: Имаше многу малку полицајци, ми кажаа дека дел биле на одмор

Редакција
Со сведочење на Ацо Ангеловски, поранешен телохранител на Оливер Спасовски, во Кривичниот суд во Скопје продолжи судењето за настаните во Собранието на Република Македонија на
Македонија

За референдумот ќе врне

Редакција
До сабота времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, преку денот претежно сончево со пораст на дневните температри, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Утре
Македонија

Предлогот „Северна Македонија„ бил на маса и во 1993 година

Редакција
Последниве месеци се дебатира за терминот Северна Македонија како компромисно решение за името по потпишувањето на договорт со Грција. Тој предлог, сепак, не e ниту
Македонија ТОП СТОРИИ

Утре почнува гласањето за референдумот за името: Кој ќе гласа прв?

Редакција
На едно избирачко место во Државната изборна комисија (ДИК) утре почнува гласањето за референдумот на 30 септември. Први ќе се изјаснат 104 членови и заменици-членови
Македонија

Продолжува судењето за насилството во Собранието, ќе бидат сослушани четворица сведоци

Редакција
На денешното рочиште за настаните во Собранието на 27 април минатата година треба да бидат сослушани четворица нови сведоци – Ацо Ангеловски, Александра Богоевска Крстановска, Маријан
Македонија

Канческа Милевска во суд: Нови рочишта за „Тендери“ и „Тарифа“ на СЈО

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжат судењата за предметите „Тендери“ и „Тарифа“ на Специјалното јавно обвинителство. На судењето за „Тендери“, каде првообвинета
Македонија

Мицкоски прогнозира неуспешен рефрендум

Редакција
Лидерот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за ТВ Телма, уште еднаш го повтори ставот на партијата дека сите граѓани во Република Македонија
Македонија

И Беќир Асани повика да се излезе на референдумот за името и да се гласа „ЗА„

Редакција
Беќир Асани, функционерот на ДУИ, кој на јавноста и стана познат по инцидентот со пајакот и полицајката, на својот Фејсбук профил ги повика граѓаните да