еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија

За да му ги вратат пасошите, Камчев ја зголемил кауцијата на 3.180.000 евра

Редакција
Телевизијата Телма објави дека адвокатите на бизнисменот Орце Камчев ја дополниле понудената гаранција во жалбата пред Апелациониот суд од кој бараат да му ги врати...
Македонија ТОП СТОРИИ

Амнестијата останува на сила: Уставниот суд не поведе постапка за Законот за амнестија за „27 април“

Редакција
Уставниот суд не поведе постапка за оценка на уставноста и законитоста на Законот за амнестија во целина, додека иницијативата за оценка на членот 2 од...
Македонија

Македонија на чекор до членство во алијансата: Шпанската Влада побара итно да се ратификува Протоколот за НАТО

Редакција
Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО. Владата  на премиерот...
Македонија

Платформа против корупција: 94 закони предложени во декември 2019 не се објавени на ЕНЕР

Редакција
Владата во декември го прекршила сопствениот Деловник, бидејќи од усвоени 120 закони, 94 не биле ставени на консултација на ЕНЕР (единствениот национален регистар на прописи),...
Македонија

Уставните судии поделени: Ќе падне ли Законот за амнестија?

Редакција
Уставниот суд на денешната втора седница ги разгледа иницијативите за оценување на уставноста и законитоста на Законот за амнестија во целина и посебно за членот...
Македонија

Владата ги поништи разрешувањата и именувањата на Мизрахи на в.д. директори во центри за социјална работа

Редакција
Владата донесе одлука за поништување на одлуките на техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи за разрешување и именување на вршители на должност...
Македонија ТОП СТОРИИ

Прва средба на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈO: Опозицијата ќе достави забелешки, нова средба до крајот на неделава

Редакција
Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи...
Македонија

Камчев понудил 2,2 милиони евра за му биде вратен пасошот

Редакција
Сакам да кажам.мк објави дека бизнисменот Орце Камчев, осомничен во истрагата „Империја“ од страна на поранешното Специјално јавно обвинителство (СЈО), пред Апелациониот суд Скопје понудил...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ослободителни пресуди за петмина обвинети во случајот „Шпион“

Редакција
Кривичниот суд во Скопје денеска им изрече ослободителна пресуда на петмина обвинети во повторената постапка за случајот „Шпион“. Судот ги ослободи од обвинение Миќо Насковски...
Македонија

Грипот почна да „коси“: На Инфективна клиника хоспитализирани 12 лица, едно во тешка состојба

Редакција
Четири лица со компликации од грип од кои едно во тешка здравствена состојба и осум други кои имаат симптоми на вирусот се хоспитализирани на Универзитетската...