еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија

Милошоски по гласањето во собраниската комисија: Се покажа дека нема двотретинско мнозинство

Редакција
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски по гласањето на собраниската Комисија за уставни прашања да се почне со уставни измени, вели дека владејачката коалиција нема двотретинско
Македонија ТОП СТОРИИ

Собраниската комисија изгласа да се почне со уставни измени

Редакција
Со десет гласа „за“, седум „против“ и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на
Македонија

Кривичната против Трпески била заснована врз наоди на внатрешната контрола

Редакција
Поднесената кривична пријава против поранешниот директор на Агенцијата за катастар е заснована врз извршена внатрешна ревизија и вонредна контрола на Државниот управен инспекторат и нема
Македонија

Заев до опозицијата: Што, ќе го освојуваме Солун? Ако сте против, кажете како понатаму

Редакција
Премерот Зоран Заев, на денешната седница на Комисијата за уставни прашања испрати апел до пратениците од опозицијата да размислат, како што рече, до самиот крај
Македонија

Мисовски до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: За многу прашања жестоко сме се расправале, но европскиот пат ни е заеднички

Редакција
Горан Мисовски, пратеник од коалицијата предводена од СДСМ кој воедно е и потпретседател на Собранието на Република Македонија денеска на прес-конференција рече дека пратениците се
Македонија

Случај „Траекторија“: Какви СМС пораки му прајќал Јанакиески на Божиновски

Редакција
По паузата попладнево во Кривичниот суд продолжи рочиштето за „Траекторија“ со читање на 156 СМС пораките меѓу Миле Јанакиески и тогашниот државен секретар во Министерство за
Македонија

Судењето за „Титаник 3“ на СЈО, почна од почеток, продолжува на 18 октомври

Редакција
Судењето за предметот на СЈО „Титаник 3“, во кој се обвинети Ејуп Аљими и Исмет Гури, затоа што како членови на Општинската изборна комисија во
Македонија

И следната недела ќе биде топло и сончево, дневната темпратура и до 28 степени

Редакција
Сончево време со високи дневни температури ќе продолжи и во наредната недела. Метеоролозите најавуваат дневни температури до 28 степени, но утрата ќе бидат студени. Од
Македонија

Во судница се читаа 103 СМС пораки меѓу Јанакиески и Ставрески за „Траекторија“

Редакција
Со читање извештај од 31 мај 2017 година со дата бази од СМС пораки меѓу Миле Јанакиески и Зоран Ставрески почна денешното рочиште за „Траекторија“,
Македонија ТОП СТОРИИ

Во Белгија уапсен македонскиот фудбалски агент Драган Сиљаноски, како дел од скандалот со наместените натпревари

Редакција
Драган Сиљаноски, агент на хрватскиот тренер Иван Леко од белгискиот клуб Бриж, е уапсен за перење пари и корупција во скандалот со наместените фудбалски натпревари.