еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија

Русија: Западот на најгруб начин се меша во внатрешните работи на Македонија и со сила сака да ја внесе во НАТО

Редакција
САД и државите од ЕУ на најгруб начин се мешаат во внатрешните работи на Република Македонија, преку туркање на преименувањето на земјата во Парламентот, сметаат
Македонија

Оставката на Коѕијас ги врати на маса „црните пари“ и тајните фондови за името

Редакција
Обидот на грчкиот премиер Алексис Ципрас да го надмине раздорот во неговиот кабинет, на седницата во вторникот отиде во најлошиот можен правец, кога по острата
Македонија ТОП СТОРИИ

Можно ли е со тајно гласање да се протнат уставните измени за промена на името?

Никола Осило
На седница во Собранието денеска пратениците треба да гласаат за или против владиниот предлог за промена на Уставот кои се предвидени со договорот од Преспа
Македонија

 „Титаник 3“ породолжува на 25 октомври со сослушување нови сведоци

Редакција
Разлики во бројките од записниците и дополнителните преправки во нив, биле дел од причините заради кои, според дел од денешните сведоци во предметот „Титаник 3“,
Македонија

Заев: Драго ми е што пратениците на ВМРО-ДПМНЕ излегуваат од притвор

Редакција
Заедно со премиерот Алексис Ципрас остануваме целосно посветени на перспективите на новиот Балкан на 21 век. Балкан во кој ќе се гради пријателство, во кој
Македонија

Вучиќ: Недостасуваше нешто опипливо во понудата на ЕУ до Македонија за референдумот

Редакција
По неуспехот на референдумот во Македонија и изборите во БиХ се охрабрувам да кажам дека имаме потреба од посилна ЕУ во регионот. Потребно ни е
Македонија

Сексуална експлоатација, доминатна форма на трговија со луѓе во Македонија

Редакција
Доминантна форма на трговија со луѓе во Македонија е сексуалната експлоатација, но постојат и случаи на принудна работа и принудни малолетнички бракови. Во текот на
Македонија

Груевски до Јанакиески во „бомбите“ од Титаник: Да ни беа преспанците, ќе завршевме работа

Редакција
Судењето за Титаник на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за изборните нерегуларности продолжува на 24 октомври откако на денешното рочиште во Кривичниот суд беа пуштени околу
Македонија

Европската Народна Партија не разговарала за исклучување на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
На предсамитот на Европската Народна Партија (ЕПП), шефовите на држави и влади и шефовите на партии членки на најголемата европска партија разговарале за исклучувањето на
Македонија

„Бомби“ за „Титаник“: Јанакиески се договара со Јанкулоска како да се спречат да гласат Албанци кои доаѓаат со авиони во Охрид

Редакција
Со слушање „бомби” во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за Титаник на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за изборните нерегуларности. Во судница се присутни сите