еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија ТОП СТОРИИ

Мичел до Мицкоски: Разочарани сме од челниците на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
Помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел, му испратил писмо на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во кое му порачува дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

И пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Љубен Арнаудов излегува од куќен притвор

Редакција
Пратеникот Љубен Арнаудов на ВМРО-ДПМНЕ, кој е еден од обвинетите во случајот за настаните во Собранието за 27 април минатата година, излегува од куќен притвор...
Македонија

Кривичен суд: Условите не се совршени, но ги обезбедуваат основните предвидени со Законот

Редакција
Ги разбираме реакциите на одбраната поврзани со условите во кои работи судот. Но условите се тие, не се совршени, но, ги обезбедуваат основните услови за...
Македонија

Пратеникот Василевски не одговара дали ќе гласа за уставните измени, Аранудов немал размислувано

Редакција
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски на кого денеска му е укината мерката куќен притвор, по одложувањето на денешното рочиште за 27 април, случај во кој...
Македонија

Хелшински: Со исклучувањето на јавноста од судењето за насилството во Собрание повредено правото на фер судење

Редакција
Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија ја смета за незаконска одлука на судечкиот совет на Кривичниот суд за исклучување на јавноста од денешното рочиште...
Македонија

Сведочењето на загрозениот сведок за насилството во Собрание ќе продолжи утре

Редакција
Рочиштето за „27 април“ на кое треба да сведочи загрозениот сведок С1 ќе продолжи утре во 10 часот. Денешното рочиште од кое јавноста беше исклучена,...
Македонија

Ципрас побарал од министрите да се обврзат дека владата нема да падне поради прашањето за името

Редакција
Грчкиот премиер Алексис Ципрас на денешната владина седница побарал од министрите да се обврзат дека нема да ја поддржат евентуалната иницијатива на Нова демократија за...
Македонија

Почнуваат пристапните преговори со НАТО, Собранието ќе пресуди дали Македонија ќе стане членка

Редакција
Претпристапните преговори за приклучување  на Македонија во НАТО официјално почнуваат в четврток и петок во Брисел, со посетата на членовите на Комитетот за интеграција во...
Македонија

Шекеринска: Правдата и помилувањето не се исклучиви, тие се надополнуваат

Редакција
Правдата и помилувањето не се исклучиви, тие се надополнуваат. Пораката што ја испрати вчера премиерот беше токму во таа насока дека на оваа држава и...
Македонија

Адвокатите на обвинетите за насилството во Собрание отстранети од судница и казнети со по 1.000 евра

Редакција
Судечкиот совет предводен од судијката Добрила Кацарска ги казни со по илјада евра и ги отстрани од судницата сите адвокати на обвинетите за настаните во...