еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија

(Фото) Промена на името и во ОБСЕ: „Збогум Поранешна Југословенска Република Македонија!“

Никола Осило
„Нашата претставничка во ОБСЕ ја менува таблата со името – збогум поранешна Југословенска Република Македонија!“, напиша на својот Твитер профил, министерот за надворешни работи, Никола...
Македонија

МВР го демантира ВМРО-ДПМНЕ за техничкиот преглед на автобусот на „Дурмо турс“

Редакција
Во врска со дезинформациите што денеска (18.2.2019) ги изнесе политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, а се однесуваат на контролите извршени во „Авто мото здружение Гостивар“, ја известуваме јавноста дека...
Македонија

Силјановска: На навредите и етикетите кон мене им се придружи и премиерот

Редакција
Професорката Гордана Силјановска – Давкова, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за престојните претседателски избори, на својот Фејсбук профил реагираше на денешната изјава на премиерот Зоран Заев, дека...
Македонија

Африм Гаши се откажа од „Беса“, ја формира „Алтернатива“

Редакција
Централното собрание на крилото во Беса предводено од Африм Гаши реши да формира нова партија по барање на членството да се прекине судскиот процес за...
Македонија

Социјалистичката партија на Македонија со безрезервна поддршка на кандидатурата на Гордана Силјановска-Давкова

Редакција
Социјалистичката партија на Македонија го изразува задоволството од изборот на проф. Гордана Силјановска-Давкова за кандидат за Претседател на Републиката, имајќи ги во предвид меѓусебните коалициони...
Македонија

Могерини: Би било добро во јуни да има почеток за преговори со Северна Македонија и Албанија

Никола Осило
Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, на прес-конференцијата по денешниот Совет за надворешни работи, рече дека посакува Северна Македонија да добие почеток...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: И по Мира Дизел доаѓа Милева Ѓорѓиева

Редакција
И по Мира Дизел доаѓа Милева Ѓорѓиева, исто така пратеничка на СДСМ. Пратеничката на СДСМ од Радовиш, Милева Ѓорѓиева, направила копи-паст на моделот за вработување...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Техничкиот преглед на „Дурмо турс“ добил забрана, а по неколку дена решението е поништено

Редакција
Се уште не се утврдени точните причини од страна на МВР за сообраќајната несреќа која беше кобна за овие 15 луѓе, рече на прес-конференција Орце Ѓорѓиевски,...
Македонија

Заев и Ахмети не се договорија за заеднички кандидат, се согласија дека може да го имаат

Редакција
Сега немаме договор за заеднички, консензуален претседателски кандидат, но заклучивме дека има основа да излеземе со таков кандидат. Тоа по партиските консултации неделава повторно ќе...
Македонија

Дел од блиските на функционерите ќе се откажат од вработувањето во државните фирми, најави Заев

Редакција
Дел од функционерите потврдуваат дека нивните блиски ќе се откажат во вработувањето во јавниот сектор заради тоа што гледаат алтернатива на државните институции, но редно...