еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија ТОП СТОРИИ

Талат Џафери не гласал, го немало на избирачкиот список

Никола Осило
Претседателот на Собранието Талат Џафери вечерва соопшти дека не гласал на референдумот поради тоа што неговото име го немало на избирачкиот список. „Не можев да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски: Македонскиот народ кажа стоп за Договорот со Грција

Никола Осило
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва изјави дека договорот со Грција не доби зелено светло од македонскиот народ. „Договорот доби стоп од македонскиот народот. Народот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ја почитуваат одлуката на гласачите или одиме на предвремени избори

Никола Осило
Гласот на граѓаните кои гласаа на консултативниот референдум треба да се претвори во политичка активност во Собранието, изјави премиерот Зоран Заев. Тој додаде дека ако...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Политичарите денеска гласаа со семејствата

Редакција
Голем дел од политичарите кои денеска гласаа, тоа го направија со нивните семејства. Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска Јанковска на гласањето се појави со сопругот...
Македонија ТОП СТОРИИ

„АјварДен„: Бојкотирачите подготвуваат голема прослава пред Собрание

Никола Осило
Приврзаниците на бојкот на референдумот подготвуваат голема прослава, насловена како „АјварДен„ пред Собранието на Република Македонија. Во паркот „Жена Борец“ преку ден беше поставена бина,...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Цивил“: Бранко Црвенковски избришан од избирачкиот список

Никола Осило
Поранешниот претседател и премиер на Македонија Бранко Црвенковски на гласачкото место 2.809 се обидел да гласал со пасош, но го немало на избирачки список, известува...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Заев гласаше со сопругата Зорица и синот Душко

Редакција
Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев денеска гласаше на избирачкото место 1730 во ОУ „Никола Вашцаров“ во Струмица. На гласањето дојде во придружба на...
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: Излезноста до 18:30 часот, 34,09%

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) на најновата прес конференција соопшти дека излезноста на референдумот до 18.30 часот е 34,09%, од 84,83% од обработените податоци. Општини со...
Македонија

Гласањето за референдумот заврши, затворени избирачките места

Редакција
Во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните можеа да се изјаснат на прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со...
Македонија

Акредитирани новинари незаконски снимале на гласачко место во Струмица

Редакција
МВР информира за седум попречувања на гласањето на неколку избирачки места. Во текот на денот од полицијата соопштија за уште 13 инциденти за време на...