еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија ТОП СТОРИИ

До сега се потрошени 100 евра: Владата не знае колку пари ќе потроши за кампањата за референдумот за името

Редакција
Владата на наредната седница ќе донесе конкретен план и програма за одвивање на целата кампања за референдумот, вклучително и за средствата што ќе се потрошат
Македонија

Приватни специјализанти јавно го прашуваат Заев каде се ветените плати

Редакција
Генерацијата приватни специјализанти 2018, преку отворено писмо до премиерот Зоран заев, јавно прашуваат каде се нивните ветени плати. Писмото Ви го пренесуваме во целост: “Почитуван
Македонија

Македонските универзитети и годинава ги нема на Шангајската листа

Редакција
Македонските универзитети и годинава не се рангирани на Шангајската листа на најдобри универзитети во светот. На листата на Академско рангирање на светски универзитети за 2018 година објавена
Македонија

Нема детали колку ќе чини и како ќе изгледа: Владата ќе води кампања за референдумот за името

Редакција
Владата донесе одлука за спроведување на кампања од јавен интерес за референдумот за прашањето „Дали сте за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на
Македонија ТОП СТОРИИ

Привремено по смената на Велковски, БЈБ ќе го води Бесим Деари

Редакција
Владата на седница вчера го разреши директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Лазе Велковски. Барањето за разрешување на Велковски беше поднесено од министерот за внатрешни
Македонија

Мицкоски го чува полицијата на негово барање

Редакција
Од пред еден месец полицијата го обезбедува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, потврдуваат од Министерството за внатрешни работи за „Слободен печат“. Обезбедувањето му е дадено
Македонија ТОП СТОРИИ

Лазе Велковски не е повеќе директор на Бирото за јавна безбедност, кој ќе го замени

Редакција
Владата на денешната седница го разреши директорот на Бирото за јавна безбедност Лазе Велковски. Барањето за разрешување на Велковски беше поднесено од министерот за внатрешни
Македонија

МВР: Првиот човек на „Алфите“ возилото го користел за службени цели

Редакција
Министерството за внатрешни работи е информирано за движењето на началникот на Единицата за прв одговор и интервенција – АЛФА, Примислав Димовски и за начинот на
Македонија

Шефот на „алфите“ со службено возило на викенд во Охрид

Редакција
Весникот „Независен“ објави дека Примислав Димовски, командант на единицата „Алфа“, изминатиот викенд со службен автомобил „шкода“ престојувал во Охрид, каде што, наводно, требало да присуствува на свадба
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Со увидот на УЈП во банкарските сметки, СДСМ го крши Уставот и се загрозува приватноста на граѓаните

Редакција
Укинувањето на приватноста на банкарски сметки власта на Заев дополнително ќе ги оданочува извозниците на интелектуален труд и ја загрозува приватноста на граѓаните, се вели