еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ го поднесе предлог-законот за амнестија и побара СДСМ да остане на ветеното

Редакција
Игор Дурловски, Владо Јовановски, Богдан Илиевски и Борис Дамовски не се терористи, рече денеска на прес-конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. „Не се терористи ниту...
Македонија

Обвинителство отвора предмет во врска со доделувањето на концесијата за центрите за дијализа

Редакција
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, согласно член 272 од Законот за кривична постапка, отвори предмет по допрен глас во врска...
Македонија ТОП СТОРИИ

Поднесено барање за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски: Екс-премиерот се поблиску до Идризово

Никола Осило
Претседателот на  Собранието Талат Џафери до претседателот на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања го доставил барањето испратено од судот за одземање на...
Македонија

Заев, Димитров и Дескоска на средба со новата пратеничка група за уставните амандмани

Редакција
Новата независна пратеничка група формирана од осумтемина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ кои гласаа „за“ пристапување кон уставни измени, денеска ќе имаат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Канческа Милевска координаторка на новоформираната независна пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието

Редакција
Претседателот на Собранието Талат Џафери на редовната понеделничка координативна средба ги информирал координаторите на пратеничките групи и потпретседателите на Собранието дека е формирана нова независна...
Македонија

Се запали автобус на АРМ, нема повредени

Редакција
Министерството за одбрана жали за случајот со запалениот автобус кој утрово превезувал припадници на АРМ на своите работни места во Скопје, од Пробиштип, Кратово и...
Македонија

Лилјана Поповска се повлече: Маја Морачанин е новиот лидер на ДОМ

Редакција
Пратеничката на ДОМ, Маја Морачанин е новиот претседател на ДОМ. Таа беше избрана едногласно на Четвртиот конгрес на партијата, на кој присустуваа 300 делегати, а...
Македонија

ВМРО ДПМНЕ ќе бара амнестија за сите инволвирани: Продолжува судењето за насилството во Собрание

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжува судењето за настаните во Собранието на Македонија на 27 април минатата година. Истовремено, во Собранието, за денеска опозициската...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Белата палата“ на продажба: Со колкав имот располага ВМРО-ДПМНЕ?

Никола Осило
Има ли финансиски проблеми најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ е главното прашање што го поставува јавноста и партиското членство, а по објавата на лидерот на партијата...
Македонија

Уставниот суд ќе ја оценува законитоста на измените на Законот за заштита од пушењето

Никола Осило
Уставниот суд на Република Македонија на 25-та седница на закажана за 31.10.2018 година (среда) ќе ја разгледува иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на...