еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија

Атина ќе испрати вербална нота: Македонија следната недела станува Северна Македонија

Никола Осило
Вербална нота што ќе информира дека Грција го ратификуваше и Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО, во понеделник ќе испрати Атина до...
Македонија ТОП СТОРИИ

Чудни критериуми за вработување: Нема место за лекари Македонци во тетовската Клиника

Никола Осило
Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари обвинува за местење на огласите за вработување медицински лица во Клиниката во Тетово. Тие ги објавија резултати од конкурсот за...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Оградата околу Владата е отстранета само однапред

Редакција
Отстранувањето на железната ограда околу Владата предизвика лавина од реакции во јавноста и на социјалните мрежи. За дел, одлуката на Владата беше дефокусирање од реалните...
Македонија

Макфакс: Фирми формирани два дена пред конкурсот во изборот за доделување пари од Министерството за култура

Редакција
На шест пријавени фирми на скандалозниот конкурс за проекти од национален интерес во културата за 2019 година, во делот за музичко-сценска дејност една како по правило е...
Македонија

Ахмети срдечно се збогува со Бејли: Кога и да дојдеш ќе најдеш конак во мојата куќа, чао пријателе!

Никола Осило
Драг Џес, кога и да посакаш да дојдеш во Македонија ќе имаш конак кај мене и моето семејство. Со овие зборови лидерот на ДУИ, Али...
Македонија

Првиот човек на Скопски џез фестивал, Белопета го демантира Заев

Редакција
На изјавата на премиерот Зоран Заев за 24 телевизија, на својот Фејсбук профил, реагираше првиот човек на Скопски џез фестивал, Оливер Белопета. “Морам да реагирам...
Македонија

Иванов се сретна со Ердоган

Редакција
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, вчера попладне во Истанбул се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган. Како што соопшти прес-службата на претседателот, двајцата...
Македонија

(ВИДЕО) Заев најави дека дел од конкурсот на Министерството за култура ќе биде поништен

Редакција
Дел од конкурсот за поделбата на државни пари во Министерството културата ќе биде поништен, изјави за 24 телевизија, премиерот Зоран Заев. „Смешно и трагично е...
Македонија

Се јави министерот Адеми: Не сум вршел притисок при изборот на проекти од Годишната програма на Министерството за култура

Редакција
По бројните реакции во јавноста за Годишната програма на Министерството за култура, на неговиот Фејсбук профил од Берлин, се јави и министерот за култура, Асаф...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Балканот доби нова држава“: Реакции во регионот по ратификацијата на Протоколот за членство на Македонија во НАТО во Грција

Редакција
Регионалните медиуми со голем интерес ја покриваат ратификацијата на пристапниот Протокол за членство на Македонија во НАТО во грчкиот Парламент. „Балканот доби нова држава“, „Грција...