еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија ТОП СТОРИИ

Кој блефира, ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ: Избори или уставни измени

Редакција
ВМРО-ДПМНЕ се подговува за избори, СДСМ порачува дека ако нејзините пратеници не преземат одговорност, мнозинството во Собрание ќе распише избори, а ДУИ се уште се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Tројца осомничени за новата истрага на СЈО „Поштенска банка“ добија мерки за претпазливост

Редакција
Во Основниот суд Скопје 1 – Скопје, пред судија на претходна постапка, во текот на вчерашниот ден беа спроведени три лица со предлог на Специјалното...
Македонија

Заев за грчка „Та неа“ : Ако пратениците од опозицијата не сакаат да прифатат одговорност, одиме на избори

Редакција
Под наслов „Потребна е политика, а не нови граници“, на насловната страница, викенд изданието на грчкиот весник „Та неа“ го пренесува интервјуто со македонскиот премиер...
Македонија

Ципрас: Ако нашите соседи го отфрлат договорот од Преспа ќе нема друга алтернатива за влез во ЕУ и НАТО

Редакција
Нема алтернативни решенија за членство на соседната земја во НАТО и ЕУ, Договорот од Преспа е единствената и незаменлива можност за двата народи, рече грчкиот...
Македонија

ДУИ не размислува за избори

Редакција
За ДУИ е најважно да заврши процедурата во Собрание за уставните измени. Тоа го викаме план А, а планот Б е доколку се исцрпат можноси од...
Македонија

Османи доставил нови документи до СЈО за да покаже дека работел законски

Редакција
Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи е сигурен во чесноста на своите постапки додека раководеше со Министерството за здравство и е убеден дека во натамошната...
Македонија

Груевски се огласи на Фејсбук за истрагата на СЈО, „Поштенска банка“

Редакција
За новата истрага на Специјалното јавно обвинителство, Поштенска банка“, на својот Фејсбук профил, се огласи и поранешниот премиер Никола Груевски: “Денес повторно, иако не ме...
Македонија

Љубчо Георгиевски за истрагата на СЈО: Немам ништо со приватизацијата на Поштенска банка

Редакција
Ви ја пренесуваме реакцијата на Љубчо Георгиевски за новата истрага на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), „Поштенска банка“, објавена на неговиот Фејсбук профил: “Пред неполна година...
Македонија ТОП СТОРИИ

Истрага „Поштенска банка“: Георгиевски и Груевски поради застареност на делото нема да бидат гонети од СЈО

Редакција
Специјалното јавно обвинителство (СЈО) информираше дека отворило нова истрага „Поштенска банка“, во која кривично гони 9 лица: Коле Смилевски, Томе Главчев, Ратко Димитровски, Викица Поповски, Георги Каратолис,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите детали: „Поштенска банка“ нова истрага на СЈО, кој е осомничен?

Редакција
Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите или како што е познато во јавноста-Специјално...