еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија

Осуда за нападатот на новинарката на Канал 5 од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и новинарските здруженија

Редакција
ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ го осудија вчерашниот напад на новинарката на Канал 5, Мирјана Мирчевска Јовановиќ, на обележување на Водици во Скопје. Осуда за инцидентот стигна и од...
Македонија

(ВИДЕО) Затвореници во штипскиот затвор се затвориле во просторија бидејќи им биле одземени мобилни телефони

Редакција
Петмина осуденици вчера околу 18 часот во затворот во Штип се затвориле во една од собите за дневен престој во првото затворско крило. Раководството на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Белгиец разоткрил македонска мрежа на креатори на лажни вести зад која стои припадник на АРМ

Редакција
Белгискиот „ловец на лажни вести“, Мартен Схенк, успеал да разоткрие мрежа на македонски граѓани кои шират лажни вести, и не станува збор за тинејџери од...
Македонија

МВР со детали за нападот на новинарката на Канал 5 на Водици во Скопје

Никола Осило
На 19.01.2019 година во 16.00 часот во Полициската станица Центар, М.М.(39) од Скопје, пријавила дека истиот ден во 12.30 часот на улица „Филип Втори Македонски“,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Какви Водици во гнасни води, какво Богојавление кога ни прст пред око не се гледа

Никола Осило
Не престануват реакциите на граѓаните на социјалните мрежи за загадувањето на воздухот, но и на водата во реките во Македонија во кои вчера се празнуваше...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) На обележувањето на Водици во Скопје физички и вербално нападната новинарка на Канал 5

Редакција
На денешното обележување на Водици во Скопје физички и вербално беше нападната новинарката на Канал 5, Мирјана Мирчевска Јовановиќ. Канал 5 објави дека Мирчевска Јовановиќ, од страна...
Македонија

(Фото) Чуварите во затворот Шутка физички се справувале со Јане Ченто

Никола Осило
Фотографии од кои може да се види дека чуварите во затворот Шутка употребиле физичка сила врз Јане Ченто, обвинет за настаните во македонското Собрание од...
Македонија

Влада: За бегството на Груевски има индиции дека се инволвирани граѓани на трети земји

Редакција
Владата на Република Македонија преку соопштение информира дека со внимание ја проследила реакцијата на дел од граѓанските организации што повикуваа на политичка одговорност одделни институции...
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривични пријави против Џафери, Ибраими и Костовски за Законот за јазици

Редакција
Законот за двојазичност е штетен и ќе предизвика далекусежни последици по Република Македонија. Дополнителен проблем е што законот е донесен на начинот на кој што...
Македонија

„Бомба“ на судењето за насилствата пред општина Центар: Груевски му вели на Јанакиески, Жерновски да изеде неколку шамари

Редакција
Судењето за насилствата пред општина Центар продолжува на 6 февруари, откако на денешното рочиште беа изведени материјални докази предложени од Специјалното јавно обвинителство. На почетокот...