еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Триесетина партии се обединија за позитивен исход на референдумот

Никола Осило
Околу 30 политички субјекти синоќа се обединија во повикот до граѓаните за позитивен исход на референдумот и за евро-атлантска иднина на Македонија, преку прифаќање на...
Македонија

Апелацискиот суд одлучува: Ќе оди ли Груевски во затвор пред референдумот?

Никола Осило
Апелациониот суд денеска ќе одржи седница на која ќе расправа за жалбата на Никола Груевски за предметот „Тенк“ по пресудата за набавката на луксузниот „мерцедес“....
Македонија

Ефтов: Името „Северна Република Македонија“ не значи трајно решавање на македонското прашање

Редакција
Васко Ефтов, новинар и директор на ТВ Алфа, во емисијата „Отворено“ на ТВ Алфа, рече дека името „Северна Република Македонија“ не е за долгорочно решение. „Дали...
Македонија

Јадранка Костова и Александар Чомовски дел од тимот на телевизијата 1ТВ

Редакција
Новинарите Јадранка Костова и Александар Чомовски, ќе бидат дел од тимот на телевизијата 1ТВ, информира телевизијата. Тие ќе бидат во улога на домаќини на денот, дел...
Македонија

ОБСЕ за работата на СЈО: Предолго е времето меѓу поднесување на обвинение и неговото потврдување

Редакција
Многу од обвиненијата поднесени од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) кон крајот на јуни 2017 година се потврдени пет-шест месеци подоцна што укажува дека е предолго...
Македонија

(Фото) Нови затворски ќелии за 546 лица во Идризово

Редакција
Градењето нови сместувачки капацитети во КПД „Идризово“ е една од мерките што Владата и Министерството за правда ги презема за подобрување на условите за извршување...
Македонија

Раздвоената постапка за Јанкулоска во „Тенк“ продолжува утре со сослушување сведоци

Редакција
Раздвоената постапка против поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, за предметот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинтелство за набавката на луксузниот „мерцедес“ вреден 600 илјади...
Македонија

Петар Атанасов стана нов заменик министер за образование и наука

Редакција
Собранието на Република Македонија попладнево со 61 глас „за“ и четири против го избра Петар Атанасов за заменик-министер за образование и наука. Претседателот на Владата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Јанева: Со „Тврдина-Таргет“ ќе докажеме дека 20.000 граѓани биле прислушувани

Редакција
Специјалното јавно обвинителство има многу докази дека лицата кои се обвинети во случајот „Тврдина-Таргет“ прислушувале и тоа ќе го докажеме пред суд, изјави денеска специјалната...
Македонија

Адвокатот Тасевски: Начинот и динамиката на закажување на рочиштата се комплетно незаконски

Редакција
Адвокатот Боро Тасевски, кој денеска беше казнет поради недоаѓање на рочиштето за „ТНТ“, како бранител на поранешниот градоначалник на општина Гази Баба Тони Трајковски, посочи...