еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија

Мицкоски му кажал на еврокомесарот Хан дека договорот со Грција е штетен и го критикувал Заев

Редакција
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, на која било разговарано за политичката...
Македонија

Од МВР на Ристиќ и порачаа дека може да пријави насилство од полицајците

Редакција
И.Р и В.Р. кои утринава беа приведени на булеварот „Илинден“ во близина на Владата на Р.М. за нарушување на jавниот ред и мир, доколку имаат забелешка...
Македонија

(ВИДЕО) Туск на македонски: Никогаш не ја пропуштајте можноста кога ќе ве повикаат да гласате

Редакција
Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск преку видео порака на македонски јазик се обрати до граѓаните на Македонија зошто треба секој да излезе и да...
Македонија

Била од неформален карактер: Од Владата ја потврдија средбата на Заев и лажниот принц Цернетиќ

Редакција
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев има остварено неофицијална средба од неформален карактер со лицето Стефан Цернетиќ, во рамки на неговите средби и...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Лажниот принц на Црна Гора и Македонија му даде орден на Заев во Владата

Никола Осило
Премиерот Зоран Заев доби одликување од Стефан Чернетиќ, кој се претставува како “принц на Црна Гора и Македонија“. На фејсбук-профилот на Чернетиќ беа објавени фотографии...
Македонија

Сергеј Баздникин е вонреден и ополномоштен руски амбасадор во Македонија

Редакција
Денеска, вонредниот и ополномоштен амбасадор на Руската Федерација во Македонија, Сергеј Баздникин, ги предаде копиите на акредитивните писма на министерот за надворешни работи на Република...
Македонија

(ВИДЕО) Американскиот секретар за одбрана Матис: Референдумот е најважниот глас во вашата историја

Редакција
Претстојниот референдум е најважниот глас во историјата на вашата нација. Граѓаните да го искористат своето демократско право и да гласаат на референдумот кој е историски за...
Македонија

Поранешниот министер Никола Тодоров ќе гласа на престојниот референдумот

Редакција
Поранешниот министер за здравство од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Тодоров денеска рече дека ќе гласа на престојниот референдумот. Тој на денешната дебата на тема „Дебатираме...
Македонија

Поранешниот претседател на Уставен, Бранко Наумоски ќе гласа ЗА на престојниот референдум

Редакција
„Следејќи ги дебатите, обраќањата и изјавите во медиумите на некои професори, политичари, аналитичари, стручњаци и други, не можев да се воздржам, а јавно да не...
Македонија

МВР со детали за приведување на Ирена Ристиќ

Редакција
На 17.09.2018 година во 01.05 часот на булевар „Илинден“ во Скопје, во близина на Влада на Република Македонија, лицата И.Р.(43) од Охрид и В.Р.(32) од...