еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија

Хан: Имам сознанија за закани кон пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои се за уставни измени

Никола Осило
Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан изјави дека има закани против пратеници од опозицијата кои сакаат да ја напуштат партиската линија и да го поддржат Договорот...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Жешкиот костен“ во рацете на пратениците: Каква е постапката за промена на Уставот?

Никола Осило
Се погласни се најавите дека Владата обезбедила мнозинство од 82 пратеници и дека затоа решила до Собранието да достави предлог за промена на Уставот на...
Македонија

Продолжува судењето за насилството во Собрание

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за настаните во Собранието на Република Македонија на 27 април минатата година. На минатото рочиште...
Македонија

Европските десничари разочарани од неконструктивноста на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
По долгиот молк по референдумот за Договорот за името, се огласи Европската Народна Партија, каде членува ВМРО-ДПМНЕ. Шефот на партијата, Жозеф Дол, твитна синоќа дека...
Македонија

Обезбедени гласови на 82 пратеници од потребните 80 за уставни измени?

Редакција
Од 360 Степени, која се емитува на телевизијата Алсат М неофицијално дознаваат дека мнозинството смета на поддршката на десетина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалициските партнери....
Македонија

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Редакција
Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница...
Македонија

Ременски: Пратениците да преземат одговорност за иднината на државата

Никола Осило
Потпретседателот на Собранието, Фросина Ременски на прес-конференција попладнево ги повика пратениците од сите политички партии да преземат одговорност за иднината на државата, откако Владата најави...
Македонија

Кукан: Ако има предвремени избори ќе биде „хаос“ во земјата

Редакција
Ден пред гласањето за извештајот на Македонија во комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, европратениците разменија мислења за состојбата во земјата по референдумот за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите детали од владиниот предлог за промена на Уставот

Никола Осило
Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски денеска на прес-конференција соопшти дека Владата на вонредна седница ги разгледала предлогот за пристапување кон измени на Уставот на Република...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Владата го започна процесот на промена на Уставот: Има четири суштински измени

Никола Осило
Владата на денешната вонредна седница го разгледа предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија и го утврди текстот и заклучи да го...