еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија

Груевски се огласи на Фејсбук за истрагата на СЈО, „Поштенска банка“

Редакција
За новата истрага на Специјалното јавно обвинителство, Поштенска банка“, на својот Фејсбук профил, се огласи и поранешниот премиер Никола Груевски: “Денес повторно, иако не ме...
Македонија

Љубчо Георгиевски за истрагата на СЈО: Немам ништо со приватизацијата на Поштенска банка

Редакција
Ви ја пренесуваме реакцијата на Љубчо Георгиевски за новата истрага на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), „Поштенска банка“, објавена на неговиот Фејсбук профил: “Пред неполна година...
Македонија ТОП СТОРИИ

Истрага „Поштенска банка“: Георгиевски и Груевски поради застареност на делото нема да бидат гонети од СЈО

Редакција
Специјалното јавно обвинителство (СЈО) информираше дека отворило нова истрага „Поштенска банка“, во која кривично гони 9 лица: Коле Смилевски, Томе Главчев, Ратко Димитровски, Викица Поповски, Георги Каратолис,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите детали: „Поштенска банка“ нова истрага на СЈО, кој е осомничен?

Редакција
Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите или како што е познато во јавноста-Специјално...
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за избори: Можни датуми 25 ноември, 2 декември, 9 декември или на пролет

Редакција
Членот на Извршниот комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески, кој ја предводи Комисијата за изработка и систематизација на идеи и предлози за програма на партијата,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Има ли исклучувања: Кои се членовите на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
И покрај бројните шпекулации во медиумите деновиве, и по последната седница на Извршниот комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ, синоќа, нема најави за исклучување на членови од...
Македонија

Милошоски по гласањето во собраниската комисија: Се покажа дека нема двотретинско мнозинство

Редакција
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски по гласањето на собраниската Комисија за уставни прашања да се почне со уставни измени, вели дека владејачката коалиција нема двотретинско...
Македонија ТОП СТОРИИ

Собраниската комисија изгласа да се почне со уставни измени

Редакција
Со десет гласа „за“, седум „против“ и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на...
Македонија

Кривичната против Трпески била заснована врз наоди на внатрешната контрола

Редакција
Поднесената кривична пријава против поранешниот директор на Агенцијата за катастар е заснована врз извршена внатрешна ревизија и вонредна контрола на Државниот управен инспекторат и нема...
Македонија

Заев до опозицијата: Што, ќе го освојуваме Солун? Ако сте против, кажете како понатаму

Редакција
Премерот Зоран Заев, на денешната седница на Комисијата за уставни прашања испрати апел до пратениците од опозицијата да размислат, како што рече, до самиот крај...