еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија

Средба на Иванов со генералниот сектетар на ОН, Гутереш: Македонскиот народ сам да ја донесе одлуката на референдумот

Редакција
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на учеството на 73. Генерално Собрание на Обединетите Нации, во Њујорк оствари средба со Генералниот секретар на...
Македонија

Андреј Жерновски ја напушти салата за време на говорот на Иванов во ОН

Редакција
Заменик-министерот за надворешни работи Андреј Жерновски ја напуштил салата на Обединетите нации за време говорот на претседателот Ѓорге Иванов. „Ја напуштив салата на ОН за...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Иванов во ОН: Единствена вистина е дека ние сме Македонци, а нашата држава е Република Македонија

Никола Осило
Можеби, додека уште зборувам, веќе се пишуваат изјави во кои ќе се осуди овој мој говор. Најчесто, првата реакција на вистината е омразата, рече претседателот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Видео обраќање на Заев до граѓаните за престојниот референдум: Ова не е избор меѓу две партии, туку избор за вашата иднина

Редакција
Во недела ќе се соочите со историска одлука. Треба да направите избор. Запаметете, тоа не е избор меѓу две политички партии. Тоа е избор за...
Македонија

Бесплатни телефонски линии на Народниот правобранител за повреда на гласачкото право

Редакција
Во канцеларијата на Народниот правобранител во недела, 30 септември, на денот на одржување на референдумот, во периодот од 7 до 19 часот ќе функционира бесплатната...
Македонија

Кривична пријава од Левица за Левица

Редакција
Основачи и членови на Левица поднесоа кривична пријава против актуелното раководство на Левица. „Ја информираме јавноста дека група основачи на политичката партија Левица, зад кои...
Македонија

На 1 октомври продолжува судењето на Јанкулоска за „Тенк“ на СЈО, а на 3 октомври завршни зборови

Редакција
Остварениот профит на економскиот опетатор е во рамки на вообичаениот профит од продажба на возилото „мерцедес С-600“, односно нема остварено екстра профит, истакна денеска во...
Македонија

СВР Куманово со кривична пријава против поранешната министерка Јанкулоска

Редакција
Секторот за внатрешни работи Куманово, до Основното јавно обвинителство Куманово, поднесе кривична пријава против Гордана Јанкулоска (43) од Скопје поради постоење основи на сомнение за...
Македонија

Нови рочишта за „Тенк“ и „Титаник 3“

Редакција
Во Кривичниот суд за денеска закажани се рочишта за предметите на СЈО „Титаник 3“ и раздвоената постапка за „Тенк“. Судењето за предметот „Тенк“ во кој се...
Македонија

Четворица насилници упаднале во 1ТВ барајќи го Сергеј Варошлија

Никола Осило
Насилен упад се случил синоќа во просториите на телевизијата 1ТВ, објави 1ТВ. „Четири млади лица на возраст од околу 25 години и покрај затворената капија...