еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија

СЈО бара седум од „бомбите“ во „Титаник“ да бидат слушани без присуство на јавноста

Редакција
По паузата дадена поради мајчинските обврски на поранешната министерка Гордана Јанкуловска, во Кривичниот суд продолжи денешното рочиште за предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО)....
Македонија

МОСТ: Граѓаните да ги проверат податоците во Избирачкиот список

Редакција
Граѓанската асоцијација МОСТ денеска ги повика граѓаните да ги проверат своите податоци во Избирачкиот список во подрачните канцеларии на Државната изборна комисија, како и на...
Македонија

МО: На Криволак нема да се користи осиромашен ураниум

Редакција
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги демантираше наводите објавени на социјалните мрежи, дека на воениот полигон Криволак ќе се користи муниција со осиромашен ураниум....
Македонија ТОП СТОРИИ

За да може Јанкулоска да го дои синот, рочиштата за „Титаник“ ќе траат до 18 часот и со паузи

Редакција
Судењето за предметот „Титаник“ на СЈО на кој се присутни сите обвинети ќе продолжи во 13 часот. Судијата Осман Шабани даде пауза од еден час,...
Македонија

Адвокатите на обвинетите во „Титаник“ не сакаат „бомбите“ да се слушаат во судница

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжи судењето за предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски и поранешните министри Миле...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Министерката Шекеринска облече воена униформа

Редакција
Министерката за одбрана и вицепремиерка, Радмила Шекеринска при посетата на воениот полигон Криволак, облече воена униформа, заштитен елек и шлем. Таа присуствуваше на отворениот ден на...
Македонија

(Следете во живо) Колони на Богородица, се чека до еден час, на Табановце до 45 минути

Редакција
На граничниот премин Богородица од македонска страна за излез се чека од 40 до 60 минути, додека на Табановце од половина час до 45 минути....
Македонија

Јанкулоска се враќа во судница: Продолжува судењето за „Титаник“

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје денеска и утре продолжува судењето за предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство, а последната недела од август и судењата за...
Македонија

Откако му пишаа на Заев, обезбедени средства за исплата на надоместок за приватните специјализанти

Редакција
Министерството за здравство соопшти дека со помош на Владата обезбедило буџетски средствата за исплата на приватните специјализанти запишани на конкурсот во јануари оваа година. –...
Македонија

Димитров: Паралелата меѓу Шарената револуција и „Бојкотирам“ е паралела меѓу одговорност и неодговорност

Редакција
Правењето паралели меѓу Шарената револуција и  движењето „Бојкотирам“ е исто како да се става равенство меѓу храброста и стравот, меѓу активниот граѓанин кој се осмелил...