еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија ТОП СТОРИИ

Тројно убиство во Дебар: Со пиштол им пресудил на родителите и 14-годишната ќерка

Никола Осило
На 26.08.2018 година во 20.45 часот во полициската станица Дебар било пријавено дека во куќа на улица „1-Мај“ во Дебар, извршено е убиство. Засега непознат...
Македонија

Пороен дожд вечерва низ Македонија

Никола Осило
Времето до крајот на денот ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Врнежите ќе продолжат и преку ноќта и ќе се интензивираат, особено...
Македонија

Алијансата за Албанците ќе го поддржи референдумот

Никола Осило
Алијансата за Албанците ќе го поддржи претстојниот референдум закажан за 30 септември, одлучи денеска Централното собрание на партијата. Според лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин...
Македонија ТОП СТОРИИ

Петар Атанасов нов заменик-министер за образование, Снежана Калеска Ванчева нова пратеничка во редовите на СДСМ

Никола Осило
Пратеникот Петар Атанасов од СДСМ на 23 овој месец си поднел оставка на функцијата, која треба да биде констатирана на седницата закажана за 29 август....
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија ќе треба да и плати отштета на Бекташиската заедница

Никола Осило
Европскиот суд за човекови права во Стразбур пресуди дека Македонија треба да исплати на Бекташиската заедница 5.000 евра (пет илјади евра), плус било какви такси...
Македонија

Криволак станува меѓународен полигон: Обука на војската на Црна Гора со поддршка на АРМ

Никола Осило
На армискиот полигон „Криволак“ припадници на војската на Црна Гора, врз основа на планот за билатерална армиска соработка за годинава, од денеска до први септември...
Македонија

Петар Атанасов си поднесе оставка од пратеничката функција

Никола Осило
Петар Атанасов, пратеник од редовите на СДСМ си поднесе оставка на функцијата. Во дописот до Собранието тој бара оставката да биде ставена на дневен ред...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите детали за несреќата во која почина Ванчо Петрушевски

Никола Осило
Во несреќен случај вчера на 67 години почина актерот Иван (Ванчо) Петрушевски. МВР информира дека на 25.08.2018 година било пријавено дека околу 13.20 часот во...
Македонија

(Видео) Незаборавни улоги на Ванчо Петрушевски

Никола Осило
Во несреќен случај денеска животот го загуби актерот Ванчо Петрушевски, кој остави длабок белег во македонската театарска, филмска и тв сцена со стотици одиграни улоги....
Македонија

Улиците не се за трки: При брзо возење лани загинале 72 лица

Никола Осило
Брзото и неодговорно однесување во сообраќајот и понатаму останува главна причина за предизвикување сообраќајни незгоди со фатални последици, укажува Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот...