еМагазин

Рубрика: НАША ТЕМА

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Хазби Лика, кој може да биде меѓу првите што ќе остане без функција во најавената смена на министри

Редакција
Името на вицепремиерот за спроведување на Рамковниот договор, Хазби Лика најчесто се спомнува за можна смена, пред се поради тоа што не оди на работа
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

ПИОМ исплатил 2,5 милиони евра пензии на починати лица: Со тужби бара да се вратат парите

Никола Осило
Фондот за пензиско и инвалидско осигурување не може да наплати 156,2 милиони денари или околу 2,5 милиони евра спорни побарувања кои се однесуваат на исплатени
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кои се тие еден процент од граѓаните кои ќе бидат опфатени со прогресивниот данок

Редакција
Премиерот Зоран Заев, при образложувањето за воведување на прогресивен данок, рече дека имаме работно-активни или приматели на приход меѓу 900.000 и милион граѓани и дека
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер-реакции за девојчето кое се удави, бегајќи од куче скитник: За смртта, виновни се институциите

Редакција
Македонија ја потресе голема трагедија, смртта на тинејџерката од гостиварско која се удави во реката Вардар, бегајќи од куче скитник. Социјалните мрежи експлодираа од најразлични
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Дека“ се парите: Бројчаникот никако да почне да врти

Редакција
И по два месеци бројчаник за „украдените пари“ од претходната власт, кои треба да се вратат во буџетот, а беше предизборен адут на сега владејачката
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер реакции за прогресивното оданочување: „Ако Ви дојде до 25 милиони евра, што не заплените некој имот на Мијалков?„

Редакција
Владата воведува прогресивен данок, а како праг на одданочување ќе се зема приходот од 90 илјади денари за што ќе се плаќа дополнителен данок од
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Како ВМРО ДПМНЕ од една од најбогатите партии во Европа, стигна да има финаниски проблеми и замрзнат имот

Редакција
ВМРО ДПМНЕ последните месеци, освен кадровски, има и финансиски проблеми. Тоа го потврди и лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, кој во интервју посочи дека во
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој се ја „мерка“ фотелјата на Мицкоски?

Редакција
ВМРО ДПМНЕ, најголемата партија во Македонија, со денови е топ тема во македонските, но и во регионалните медиуми. Партијата ја тресат исклучувања на големи поранешни
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Македонските граѓани трошат милиони на наркотици

Никола Осило
Државниот завод за статистика ги објави најновите податоци за бруто-домашниот производ – трошочен метод во кој се прикажани трошоците за финална потрошувачка на домаќинствата според
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Македонските граѓани трошат милиони на проституција

Никола Осило
Државниот завод за статистика ги објави најновите податоци за бруто-домашниот производ – трошочен метод во кој се прикажани трошоците за финална потрошувачка на домаќинствата според