еМагазин

Рубрика: НАША ТЕМА

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитерџиите за чистиот воздух денес: „На градскиот татко богот на ракијата сме му копиљаци, ама затоа богот на ветриштата најмногу не сака“

Редакција
Чист воздух и сонце и веднаш расположението на скопјани се подобри. Повеќе велосипеди и луѓе на улица, без маски и грижа на совест дека се...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Само во Македонија: Двајца поранешни директори на УБК во притвор

Редакција
За само неколку дена двајца поранешни директори на Управата за безбедност и контраразознавање (УБК) завршија во притвор. По барање на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), за...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кои градови не се загадени: Штипскиот ветер е „лек“ за скопскиот воздух

Редакција
Скопје е еден од најзагадените градови во државата, а во негово друштво се и Битола, Тетово, Куманово, Кавадарци, Струмица… Според информациите од Министерството за животна...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „полуде“ за прислушувањето на обвинителите: „Се кладам дека биле СЈО“

Никола Осило
Лавина реакции во јавноста и на социјалните мрежи предизвика објавата дека цели две години било прислушуваното Јавното обвинителство на Македонија, бидејќи станува збор за институција...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Уметниците со неверување ја примија веста за смртта на Стефановски: Македонската драма го загуби својот Шекспир

Редакција
Веста за смртта на најдобриот македонски драматург Горан Стефановски, брат на виртуозот на гитара, Влатко Стефановски јавноста, а посебно уметниците ја примија со неверување. Стефановски,...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Колку е богат пријателот на Груевски, Виктор Орбан

Редакција
За унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој му даде прибежиште на избеганиот осуден поранешен македонски премиер Никола Груевски, сега унгарски азилант, со години се шпекулира дека...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Што знаеме до сега за бегството на азилантот Груевски

Редакција
Во недостаток на официјални информации од македонските власти, чија одговорност е бегството на поранешниот македонски премиер, сега пратеник, Никола Груевски, „мапата“ на неговото бегство во...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

По бегството на Груевски и добивањето азил: Ќе стане ли Унгарија нова пречка за влезот на Македонија во ЕУ и НАТО?

Редакција
Освен шокираност и неверување дека една земја членка на Европската Унија му дала политички азил на осудениот поранешен македонски премиер Никола Груевски и протесната нота...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „удри“ по Шилегов: „Скопје не може за град да се кандидира, не пак за зелен“

Никола Осило
Лавина реакции на социјалната мрежа Твитер прдизвика најавата дека Скопје ќе се кандидира за најзелен град во Европа. Твитерџиите со неверување прашауваат како може градот...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитерџиите за министерот Дураки: „Подобро да си ќутеше“

Редакција
Министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки повеќе од година и половина молчеше во јавноста за неговиот сектор, и кога реши да прозбори,...