еМагазин

Рубрика: ЖИВОТ

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Има веројатност за ширење на епидемијата: За една недела регистрирани 121 заболен од морбили

Редакција
Од 13 април до денеска во државава се регистирани 121 заболен од мали сипаници (лабораториски потврдени или поврзани со епидемиолошка врска), што е за пет
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

„Црнчуго“: Дете кое живее во Скопје физички било нападнато на расна основа

Редакција
Милена А. Милошевска на нејзиниот фејсбук-профил раскажа случка во која, нејзините деца кои се од црна раса, расистички биле нападнати на плоштадот Македонија во Скопје.
ЖИВОТ

Принова во Владата: Владин функционер доби ќерка на неговиот роденден

Редакција
Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски стана по втор пат татко. „Поубав поклон за роденден и не може да се добие. Денеска ни се роди
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Фрапантни податоци: Државата ја напуштиле 1.200 лекари, а само за три месеци 83 барале потврди за работа во странство

Редакција
Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари (АСМЛ) на нивниот фејсбук-профил објавија загрижувачки податоци во однос на иселувањето на лекарите надвор од државата. Она што е
ЖИВОТ

Состојбата со морбилите алармантна: Од утре теренска вакцинација во основните и средните училишта

Никола Осило
Од утре ќе има теренска вакцинација во основните и средните училишта, информира денеска министерот за образование и наука Арбер Адеми. „Во постојана комуникација сме со
ЖИВОТ

(Фото) Брејк стана татко по трет пат, Драгана по втор пат мајка

Редакција
Бизнисменот и поранашен пејач Дарко Гелев Брејк доби ќерка, која е неговото второ дете од бракот со поранешната мисица на Македонија, Драгана Клопчевска. Тој има
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Ако изгубат на изборите, Силјановска и Река ќе останат професори, Пендаровски ќе се повлече од политика

Редакција
На новото соочување на телевизијата Алсат М, тројцата претседателски кандидати, Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река беа прашани и што ќе прават ако
ЖИВОТ

Министерството за образование повика родителите и наставниците да разговараат со децата за содржините што ги гледат на интернет

Редакција
Министерството за образование и наука ја следи состојбата и во координација со другите институции презема соодветни активности за утврдување на причините за појавата на случајот
ЖИВОТ

(Фото) Силјановска-Давкова на кафе во штабот на Река

Редакција
Во самата завршница на претседателска кампања, штабот на претседателскиот кандидат Блерим Река денес почна со иницијатива да ги покани противкандидатите на кафе. „Денес штабот на
ЖИВОТ

(Фото) На прозорците на зградата на Влада се чува млеко, изгледа немаат фрижидер

Редакција
На социјалните мрежи се споделува фотографија на која се гледа дека на прозорците на зградата на Владата се чува млеко. Фотографијата потсетува на прозорците на