еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Цела листа: Како гласаа пратениците за пратеничкиот мандат на Груевски

Од листингот на Собранието може детално да се види како гласаа пратениците во Собранието вчера за одземањето на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер и лидер на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски.

Како што е познато Собранието не му го одзеде мандатот на Груевски.

„За“ предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот гласаа 58 пратеници, а 27 беа против.

Интересен детал во листингот е дека „За“ одземање на мандатот гласал и пратеникот Али Ахмети, лидер на ДУИ, кој ретко е во Собрание, а е поранешен коалиционен партнер на Груевски.

Освен други пратеници од СДСМ и ДУИ, „За„ гласал и лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села.

35 пратеници пак не биле присутни.

Во галеријата погледнете ја целата листа:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски и во затвор ќе зема пратеничка плата и ќе му тече работниот стаж

Судот во понеделник повторно ќе се обиде да му го достави решението на Груевски

Груевски топ тема во регионалните медиуми: Бившиот премиер на Македонија оди во затвор

Груевски до утрово не се појавил во затворот „Шутка“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитер за ремонтот во СДСМ: „А чекај, разрешениве ќе си ги задржат функциите – министри, пратеници, градоначалници…“

Никола Осило

Полицискиот час не го почитувале 55 лица, приведени 42

Редакција

Пратеникот Љупчо Димовски ќе остане без пратеничкиот имунитет

Редакција