еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Цела листа: Кои компании во Македонија влегоа во бизнисот со марихуана

До сега се издадени лиценци на 15 компании со домашен и странски капитал кои одгледуваат канабис за медицински цели, соопшти на својот Фејсбук профил, премиерот Зоран Заев.

Станува збор за вкупна инвестиција од над 40 милиони евра и околу 300 нови вработувања.

Во бизнисот со марихуана за медицински цели во Македонија се влезени следниве компании и производства: Каба Хербал во Кочани, Оаза алкалоиди во Карбинци, Медицал 420 во Битола, 5 летерс во Ресен, Мам во Свети Николе, АЦПВ во Гостивар, Фарма Медика Канабис во Валандово, Ф&M 2017 во Гостивар, Фармаролли во Скопје, Греен лифе во Валандово, Канабис про во Струмица, Т.Х.Ц. Куалити гроуп во Росоман, Хелтх медикал солутионс во Гевгелија, Бул-Билдинг во Струмица и РСБ солутионс во Карбинци.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Кој е Кирил Колемишевски, кој е предложен за нов заменик министер за економија

Редакција

Драстично зголемување на прометот на Македонската берза

Никола Осило

Детален преглед: Кои се 248. лица што донираа 200.000 евра за кампањата на Гордана Силјановска Давкова?

Никола Осило