еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Чаир со најмногу активни случаи: Како изгледа бројот на заразени со корона вирусот по скопските општини

Вчера во Скопје, каде деновиве се зголемува бројот на заразени со корона вирусот беа регистрирани 22 нови случаи.

Како што информираше Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), новите случаи на заболените од Скопје се од: Чаир-5, Бутел-3, Сарај-2, Аеродром-2, Шуто Оризари-2, Ѓорче Петров-2, Илинден-2, Гази Баба-1, Студеничани-1, Сопиште-1 и Кисела Вода-1.

Во Скопје според последните податоци, објавени вчера, има 248 активни случаи, а вкупно се заразиле со вирусот 817 лица.

Според податоци од ИЈЗ, произлегува дека Чаир е скопската општина со најголем број на активни случаи (вклучувајќи ги и вчерашните), 59.

Во Сарај има 41, во Аеродром 31, во Бутел 28, во Гази Баба 35, во Карпош 9, во Студеничани 9, во Ѓорче Петров, 7, во Илинден 10, во Сопиште 2, во Кисела вода 7, во Шуто Оризари, 7, во Центар 9, во Арачиново 2, во Петровец 3, во Чучер Сандево 1.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Повеќе починати мажи: Смртност и корона вирусот во Македонија

Дебар ни одржа лекција за дисциплина на сите

Само еден од новопочинатите од корона вирусот имал контакт со потврден случај

Фото: Град Скопје

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Сите детали: Како била лекувана жената од Куманово, која е првата жртва на коронавирусот

Редакција

СДСМ ќе пресече: Ќе има ли предвремени парламентарни избори

Редакција

Кај 108 лица од заболените со коронавирусот во Македонија присутни хронична и здравствени состојби

Редакција