еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Чавков приведен поради страв од бегство

Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, од вечерва е во притвор во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари поради страв од бегство.

Како што соопшти Основното јавно обвинителство, надлежен обвинител од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција поднел Предлог за определување мерка притвор за М.Ч. согласно чл.165 ст.1 т.1 од Законот за кривична постапка.

– По добиени сознанија и поради страв дека обвинетиот ќе се даде во бегство и ќе се крие со цел да ја избегне кривичната одговорност, обвинителството побара од Основниот суд Скопје 1 – Скопје да му биде определена мерка притвор. Обвинетиот е дел од предметот што се води за настаните во Собранието од 27 април 2017 година, за кој главната расправа е завршена и е закажано рочиште за објавување на пресудата, се наведува во соопштението на Обвинителството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Обвинителство побара притвор за Митко Чавков поради можност за бегство

Фото: МВР/Фејсбук/Чавков

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Светозар Јаневски, Штерјо Наков… Кои македонски бизнисмени дојдоа на Бизнис форумот со грчките колеги

Редакција

(Галерија) Владимир Чадиковски е официјално лице на Volvo за Македонија

Редакција

МВР со детали за тепачката на „Рузвелтова“: Тешко повредено едно лице, еден во бегство

Никола Осило