еМагазин
Image default
ЖИВОТ

Четири лица заразени од бактеријата МРСА

Кај четири лица од кои две деца и двајца возрасни е пронајдена бактеријата МРСА, потврдија од Државниот санитарен и здравствен инспекторат.

Бактеријата е пронајдена кај едно дете во градинка во Чаир и едно дете во основно училиште во Бутел, како и кај двајца вработени во овие воспитно-образовни установи.

Превентивно се земени брисеви од сите дечиња од групата во градинката и од учениците во одделението во училиштето.

Од ДЗСИ информираат дека ја следат состојбата.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Сончево време но со ветер: Најниски температури измерени во Маврово, најмногу снег на Шапка

Редакција

(Видео) Исповед на трансродово лице кое поминува низ пекол: Ќотекот и караниците ништо нема да сменат

Редакција

(Фото) Мицкоски на богослужба за Велигден во Св. Апостоли Петар и Павле

Редакција