еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Ципрас до Заев: Честитки пријателе, вечерашното гласање е важен чекор кон нашиот заеднички успех

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, вечерва на својот „Твитер“ профил му честиташе на неговиот македонски колега, Зоран Заев, за гласањето со двотретинско мнозинство во Собранието за стартот на процедурата за уставни измени, предвидени со договорот за името со Грција.

„Честитки пријателе Зоран Заев! Вечерашното гласање е важен чекор кон нашиот заднички успех. Важен чекор кон мирна и просперитетна иднина за нашите граѓани“, напиша Ципрас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Заев ќе ја гарантира безбедноста на пратениците од опозицијата кои гласаа „за“

Кои пратеници од опозицијата гласаа „За“ промена на Уставот?

Собранието со 80 гласа „За“ донесе одлука за промена на Уставот

Фото:Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Зошто Србија молчи за бегството на Груевски?

Редакција

ОБСЕ/ОДИХР го почна мониторингот на референдумскиот процес, ќе испрати 270 набљудувачи

Никола Осило

(Фото) На автопат во Грција поради силен ветер се превртел камион со македонски регистарски таблички

Редакција