еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Ципрас: Северна Македонија, која се роди денес ќе биде земја пријател

Северна Македонија, која се роди денес ќе биде земја пријател, напиша премиерот на Грција, Алексис Ципрас, на неговиот официјален Твитер профил, кусо по соопштувањето на резултатите и зеленото светло од грчкиот Парламент за Договорот од Преспа. Тој додаде дека денес е историски ден, денес „се пишува нова страница за Балканот“, јави дописничката на МИА од Атина.

-Следните генерации и во двете земји им должат благодарност на пратениците кои со храброст и смелост ги поставија темелите за иднина на мир, солидарноста и хармоничен соживот меѓу двата народи. Северна Македонија која што се роди денес ќе биде земја пријател. Сојузник и поддржувач на Грција во нејзините напори за безбедност, стабилност и заеднички развој во регионот, напиша грчкиот премиер.

Алексис Ципрас на почетокот од твитот напиша дека Грција денес заштитува значаен дел од нејзината историја, од културното наследство и античката грчка историја.

МИА/Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Заев: Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа

Доналд Туск со честитка и на македонски јазик за ратификацијата на Договорот од Преспа и во Грција

Договорот од Преспа ратификуван во грчкиот Парламент со 153 гласа

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Обвинителство: Реакцијата на Рускоска со „гаќите“ е израз на моментално разочарување

Редакција

МВР: 102 лица приведени поради непочитување на мерката за забрана на движењето

Редакција

(Галерија) Со бесплатно скијање започнува скијачката сезона на Попова Шапка

Редакција