еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Црна статистика: Секоја година над 100 самоубиства, најчесто со бесење

Од 1994 година наваму секоја година без исклучок во нашата земја има над 100 самоубиства, кои најчесто се извршуваат со бесење.

Во овој период, рекорден број самоубиства односно 179 имало во 2004 година.

Според последните податоци на Државниот завод за статистика, во земјава лани во вкупниот број случаи на насилна смрт, најголемо учество имаат несреќните случаи со 66 %, потоа самоубиствата со 26.4 % и убиствата“ со 7.6 %.

Во категоријата „Самоубиства“, случаите кај кои смртта настапила поради „Бесење, странгулација и суфокација“ имаат најголемо учество со 15.7 %.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Белгиец разоткрил македонска мрежа на креатори на лажни вести зад која стои припадник на АРМ

Редакција

Каков имот пријавила Фатиме Фетаи

Редакција

Најнови податоци од ДИК: „За“ гласале 520.461 лица, а „против“ 32.801 лица

Никола Осило